Rissoto s gorgonzolou a hruškou
Středeční Apetýt vás vezme na výlet do centra dobrého vína, historie i jedinečných míst. Svatý kopeček s kaplí Svatého Šebestiána, půvabný zámek, pálavské kopce, jeskyně na Turoldu i Kozí Hrádek...
Poznali jste, o jakém místě je řeč? V centru Mikulova najdete na Kostelním náměstí bistro. Jeho okénko funguje i teď a Jitka Vrbková tam s nadšením připravuje také recept, který získala od známého – rodilého Itala.
Na Rissoto s gorgonzolou a hruškou si připravte:
- 1 hrnek rýže na rizoto (arborio)
- 100 g gorgonzoly
- 1 hrušku
- 100 ml smetany
- 1 jarní cibulku
- sůl, pepř
- nasekanou petržel
- strouhaný parmezán
Postup:
- Do rendlíku nasypeme rýži, jako odměrku používáme hrnek. Tedy asi 250 ml, což je jeden hrnek rýže a 2 hrnky vody. Osolíme a opepříme.
- Přikryjeme pokličkou a vaříme na mírném plameni, dokud se všechna voda neodpaří.
- Do pánve dáme rozehřát olivový olej, na něj nasypeme nadrobno pokrájenou jarní cibulku a hrušku zbavenou jadřince, též pokrájenou nadrobno.
- Nechám chvíli pod pokličkou podusit.
- Poté přidáme gorogonzolu, necháme ji rozpustit, přilijeme smetanu a necháme prohřát.
- Nakonec přidáme rýži, promícháme.
- Na ozdobu používáme nasekanou petržel a parmezán.
Další inspiraci na gastro-výlety po jižní Moravě najdete na webu gourmetjiznimorava.cz.
Související
-
Špenátové rizoto
Což takhle dát si špenát? Vzhledem k tomu, že jsme v Apetýtu, není to pozvánka ke sledování filmové komedie z roku 1977, ale k jídlu.
-
Šafránové rizoto
Pořekadlo „je ho jako šafránu“ určitě znáte. Proč je ale šafrán tak vzácný? Vysvětlení je jednoduché. Je ho totiž opravdu málo
-
Kroupové rizoto s masovými kuličkami
Kroupy, kdysi tradiční surovina v kuchyni našich babiček, se z receptů pomalu vyrácejí. Až ochutnáte rizoto z krup podle receptu Zuzky Plíškové, poznáte, jaká je to...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.