O neuvěřitelných fyzikálních dějích kolem nás s Ondřejem Kovandou, který pracuje v CERNu ve švýcarské Ženevě
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl částicový fyzik Ondřej Kovanda, který pracuje v CERNu ve švýcarské Ženevě.
CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) je mezinárodní organizace se sídlem v Ženevě zabývající se částicovou fyzikou. Jejím cílem je spolupráce v oblasti vědeckého výzkumu. Tato organizace stála například i u zrodu World Wide Web, tedy systému, který je základem internetu.
Součástí týmu CERNu je i mladý částicový fyzik ze Zlína Ondřej Kovanda. O své cestě k práci s největším urychlovačem částic na světě i neuvěřitelných fyzikálních dějích kolem nás si s Ondřejem Kovandou při návštěvě jeho domovského Zlína ve studiu Českého rozhlasu povídala redaktorka Markéta Macháčková.
Související
-
Modré povodně v Beskydech! Vědci a ekologové tu simulovali přívalový déšť
Ekologové a vědci v Beskydech zjišťovali, jak rychle odteče při deštích voda dolů do údolí. Pomocí speciálního zařízení simulovali silný přívalový déšť.
-
Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli speciální papír odvádějící elektřinu
Jak bezpečně zabalit výbušniny nebo zabránit jiskření podlah v nebezpečném prostředí – to zkoumali vědci zlínské Univerzity Tomáše Bati.
-
Cigaretové nedopalky zamořují pevninu i moře. Vědci ze Zlína přišli na to, jak tento odpad využít
Nedopalky cigaret mohou být vítanou surovinou pro výrobu speciálních filtrů. Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli metodu jejich zpracování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.