Hřejivý punč s vůní koření: Vyzkoušejte snadný recept podle Babských rad

Slovo punč má původ v hindském výrazu pánč, což znamená pět, protože obsahoval těchto pět přísad: alkohol, cukr, citrón, čaj a koření. Z Indie se do Anglie dostal díky námořníkům už na začátku 17. století.

Pojďme se hned pustit do jednoho snadného receptu. Budete potřebovat litr černého čaje a litr pomerančového džusu, pro luxusnější verzi můžete použít i čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů. Společně se povaří s kořením – klasická je kombinace skořice, hřebíčku a badyánu. Po chvilce louhování se přidají dva litry červeného vína a půl litru tuzemského rumu. Pozor na teplotu, platí tady stejně jako u svařeného vína to, že nápoj nesmí vřít, měl by se pouze ohřát na 80 °C.

O tom nejlepším vánočním punči rozhodují jen vaše chuťové pohárky, nápoj si můžete ozvláštnit rozinkami, použitím ananasového nebo rybízového džusu nebo přidáním voňavé griotky.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.