Kuře na medvědím česneku s tvarohovo-bramborovými noky
Oslava jarní rovnodennosti se považovala za významný mezník v roce, kdy končila nadvláda zimy a bylo třeba se s ní důstojně rozloučit, aby mohl přijít nový život.
Jedním z hlavních obřadů bylo „vynášení Morany“ – symbolu zimy, jejíž figurína byla společně se vším starým a nepotřebným spálena, popřípadě hozena do vody či zakopána do země.
Když proběhlo symbolické loučení se se starým, mohl přijít dnes už zapomenutý rituál „přinášení nového léta do vsi.“ Mladá děvčata natrhala rašící ratolesti a ozdobila je pentlemi i malou panenkou představující bohyni jara Vesnu. Celý průvod procházel vesnicí se zpěvem a tancem.
Podobně důležitým a cenným rituálem byla „ochrana klíčících semen“ v zemi, která zajišťovala budoucí úrodu, stejně tak jako vzpomínka na zemřelé, kteří byli vnímáni jako ochránci budoucí úrody. Nechyběla ani obřadní jarní očista, při které se lidé šlehali zelenými ratolestmi a polévali pramenitou živou vodou.
Vzpomeňme také na obřadní potraviny. Při hostině se vyjadřovalo poděkování za nové síly, vzkříšení a obnovu. Na stole nechybělo sváteční pečivo z nejlepší mouky, životadárná vejce, tvaroh, máslo, med, vše doplněno jarními bylinkami.
V receptu pondělního Apetýtu zužitkujeme několik těchto surovin a pustíme se do kuřete na medvědím česneku s tvarohovo-bramborovými noky.
Budete potřebovat:
- 4 kusy kuřecích prsních řízků
- 8 plátků slaniny
- 4 hrsti medvědího česneku
- sůl a pepř na dochucení
- 6 kávových lžiček medu
- 500 g tvarohu (v alobalu, ne ve vaničce)
- 2 větší brambory
- 2 vejce
- 6 polévkových lžic másla
- krupici
- olivový olej
Postup:
- Nejdřív si připravíme těsto na noky. Smícháme tvaroh a nastrouhané ve slupce uvařené brambory, vejce, sůl, koření a pár lístků nadrobno nasekaného medvědího česneku. Promícháme a krupici přidáme podle potřeby. Malou kuličku hodíme do vřící vody a pokud udrží tvar, těsto je v pořádku.
- Vytvarujeme dvoucentimetrový váleček a krájíme kolečka. Dáme vařit, dokud noky nevyplavou na hladinu a nejlépe malým cedníkem vyjmeme.
- Poté se pustíme do masových balíčků. Rozložíme si plátky slaniny, na ně poklademe celé lístky medvědího česneku a potom kuřecí prsa, která jsme každé rozřízli na půlky. Maso osolíme, okořeníme a polijeme medem, zabalíme a zajistíme nití nebo špejlí. Máme 4 balíčky. Opečeme je na pánvi s olivovým olejem, zhruba 6 minut z každé strany.
- Maso poté vyjmeme, do výpeku přilijeme naběračku vody z noků, přidáme 3 lžíce másla a metličkou rozmícháme. Omáčku dosolíme podle chuti a přidáme lžičku medu, maso vložíme nazpět a necháme ještě 10 minut dusit.
- Na druhé pánvi si rozehřejeme zbylé máslo, přidáme zbytek medvědího česneku a předehřejeme podobně jako špenát, odsuneme na okraj pánvice a přidáme uvařené noky, krátce opečeme a prohřejeme.
Související
-
S jarem přichází čas klíčení. Jak na to?
Jak na domácí klíčení semínek? S jarem přichází ten nejlepší čas na klíčení společně s konzumací zdraví užitečných mladých klíčků. Připravili jsme pro vás návod.
-
Zelené smoothie plné vitamínů
„Střídmost je láska k vlastnímu zdraví,“ praví moudrý citát a my se toho v receptu dnešního Apetýtu budeme držet.
-
Domácí tvarohová pomazánka
Pondělní Apetýt přináší nahlédnutí do připravované knihy Babské rady, která bude především naplněna zajímavými recepty. Tady je jeden z nich!
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.