Lipové bonbony proti kašli

Omamná vůně lípy se v těchto dnech line krajinou... A než se dostaneme k receptu, pojďme si připomenout, čím vším je užitečná!

Květy lípy se sklízejí začátkem kvetení a suší se při teplotě do 35 °C, aby neztratily barvu a vůni. Květ lípy srdčité rozpouští hleny, snižuje dráždivost ke kašli, vyvolává pocení a pomáhá při horečce.

Spařte jednu až dvě lžičky suchých květů lípy se čtvrt litrem vařící vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte denně dva až tři šálky horkého čaje. A něco pro dámy: pro zlatavé zbarvení pleti je vhodná koupel z odvaru lipového květu.

Na bonbony budete potřebovat:

  • 120 g medu
  • 100 g krystalového cukru
  • 2 lžíce silného lipového čaje
  • šťávu z poloviny citronu

Postup:

  1. Med, krystalový cukr, lipový čaj a citronovou šťávu vařte tak dlouho, až kapka na talíři ztuhne.
  2. Hmotu vylijte na navlhčenou desku a mokrým nožem nakrájejte na kostičky.
  3. Po ztuhnutí vložte do sklenice s víčkem, aby bonbony nezvlhly.

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.