Kroj sluší každé ženě – září barvami a omládne, myslí si Gabriela Mahdalová
Je držitelkou ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Její vášní jsou slovácké výšivky a tradiční materiály jako je len nebo kanafas. Jak ve své tvorbě Gabriela Mahdalová kloubí staré vzory s moderním přístupem?
„Slovácko je jedna z nejkrásnějších krojových oblastí na celém světě, je to úžasné bohatství. Málokterá země má tak bohaté kroje,“ říká rodačka z Vysočiny, která nyní žije v Nivnici.
„Nejvzácnější jsou na kroji ruční výšivky, které se vyšívaly na plátně – jsou to neskutečné hodiny práce. Vůbec nechápu, jak to ty ženy vyšívaly u svíček v kuchyňkách,“ obdivuje kvalitní práci Gabriela Mahdalová. Vyšívalo se tehdy kvalitní bavlnkou, která se dovážela z Francie a používá se dodnes.
Na první pohled se může zdát, že kroj je složitý. „Překvapila mě ta jednoduchost střihu. Kroj rozložíte na čtverce a obdélníky – některé jsou výšivky, některé plátno. Je to jednoduchá konstrukce, protože si to ženy šily samy.“
Kroj sluší každé ženě
„Většina žen, i pokročilejšího věku, když se obleče do kroje, tak jsou z nich okamžitě mladice. Ve slováckých vesnicích přetrvává zvyk, že například padesátníci či šedesátníci se oblékají do kroje na slavnostní mši a je tam jasně vidět, že muži i ženy oblečení do kroje hned září barvami.“
Související
-
V Javorníku na Horňácku vznikne ze sbírek od místních obyvatel rodinné muzeum lidové kultury
Když si Anna Zelinger uvědomila, že vyšívaček na Horňácku ubývá s tím, jak se kroj vytrácí z běžného života místních, začala uvažovat o vybudování muzea lidové kultury.
-
V Kučerově mají nové kroje, vznikly na motivy tradičních lidových oděvů z okolních obcí
V Kučerově na Vyškovsku až do loňska hodová chasa chodívala v krojích vypůjčených z okolních obcí. Kučerovský kroj jako takový totiž neexistoval.
-
„Nás, co v tom chodíme, je už jen hrstka.“ Tradiční lidové kroje jako mizející fenomén
Nejstarší národopisný festival v České republice – kyjovský Slovácký rok – sice bude až v srpnu, na vlnách Českého rozhlasu Brno ale už odstartoval stejnojmenný cyklus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...