Tradiční lidové kroje jako mizející fenomén. „Nás, co v tom chodíme, je už jen hrstka,“ říká 82letá Marie Švirgová

6. březen 2019

Nejstarší národopisný festival v České republice – kyjovský Slovácký rok – sice bude až v srpnu, na vlnách Českého rozhlasu Brno ale už odstartoval stejnojmenný cyklus reportáží a rozhovorů.

V rozhlasovém Slováckém roku prožijeme dvanáct měsíců s lidovými tradicemi, obyčeji, řemesly a poznáme lidi, kteří je dodržují a předávají.

Budeme zjišťovat, jaké zvyky přetrvaly dodnes a které naopak pomalu mizí. A takové je i první téma - tradiční lidové kroje. Ještě dnes v nich běžně chodí na Slovácku ženy na Podluží, Strážnicku, Kyjovsku i Uherskohradišťsku.

Oblékání kroje zvládá paní Marie za pět minut

Tři spodničky, čtvrtá sukně. A za pět minut je Marie Švirgová z Lanžhota oblečená se vším všudy. Kroj si obléká hlavně do kostela, k muzice nebo na ples. V místnosti plné almar a velkých skříní má paní Marie arzenál, za který by se nemusel stydět ani folklorní soubor.

Šatník paní Marie Švirgové

„Tady mám tři šuplata vlňáků a vše to mám pečlivě v igelitových sáčcích, aby mi na to nešli moli. A taky tu mám památku, co jsem nosila, když jsem byla svobodná. Tento fěrtoch (zástěra, pozn. red.) jsme šily s maminkou ručně. Šilo se to přes zimu, když nebyla práce na poli,” vzpomíná Marie Švirglová.

Kroje v dnešní době

Co ještě v 50. letech bylo nejen na Slovácku běžné, je dnes mizející fenomén, jak potvrzuje etnografka Markéta Tobolová z Moravského zemského muzea v Brně. „Těžko říct nějaké počty, ale odhadovala bych to na desítky žen narozené zhruba ve 30. a 40. letech. Daří se to dobře zaznamenat, zabývají se tím různí badatelé, existují diplomové práce, studie a rozhovory s posledními nositelkami.“

O to, aby lidové kraje neupadly v zapomnění, se snaží i místní. Sousedky a často i kamarádky zvěčnili v knize Víchernice, která vznikala asi rok a půl a vyšla loni. „Opravdu jsme hledali takové babičky, které si ten kroj oblékají spontánně,“ popisuje ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

autor: Karolína Wernerová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.