Jeden z nejstarších brněnských časopisů Veronica oslavil 35 let existence
V Knihovně Jiřího Mahena se nedávno sešli redaktoři, spolupracovníci a příznivci brněnského časopisu pro ochranu přírody a krajiny Veronica. Připomněli si, že časopis vydávaný základní organizací Českého svazu ochránců přírody Veronica existuje už 35 let. V posledních letech vychází čtyřikrát ročně, vždy koncem čtvrtletí. Redakční rada vyhlašuje pro každý rok hlavní témata, jimiž se jednotlivá čísla zabývají.
V současnosti je vedoucí redakce Bohdana Fabiánová a předsedou redakční rady Pavel Klvač. K čestným členům redakční rady patřili a patří již zesnulí Antonín Buček, Karel Hudec, Jan Lacina a Jan Steklík, ze žijících Ivo Dostál, Jarmila Kocourková, Libor Musil, Jitka Pellantová a Mojmír Vlašín. Tato jména vypovídají o významu časopisu i jeho zaměření. S časopisem dále úzce spolupracují například básník a místopředseda redakční rady Petr Čermáček, ekoložka a členka redakční rady Yvonna Gaillyová nebo historik a člen redakční rady Václav Štěpánek.
Večer v Knihovně Jiřího Mahena uváděl Pavel Klvač, který vysvětlil důvody, proč byla oslava jubilea časopisu spojena s uvedením nového knižního souboru Pod blankytem s beránky pokojně pluli rorýsi: Přátelé o Janu Lacinovi. Publikaci v edici Iva Dostála vydalo tišnovské nakladatelství Sursum, proto na večeru promluvil i nakladatel Miroslav Klepáček. Publikum vyslechlo několik fejetonů před dvěma lety zemřelého Jana Laciny.
Tišnovský rodák a občan, geobiocenolog, vysokoškolský pedagog a publicista byl také spojen s časopisem Veronica. Nová kniha Pod blankytem s beránky pokojně pluli rorýsi obsahuje vzpomínky 35 Lacinových spolužáků, přátel, spolupracovníků a studentů, zachycující škálu od školních dob přes období studia na lesnické fakultě, dobu jeho působení u vojenských lesů, na Geografickém ústavu ČSAV a na Ústavu geoniky Akademie věd. Současná šéfredaktorka časopisu Veronica Bohdana Fabiánová připomněla Jana Lacinu přečtením jeho fejetonu Chvála nevhodné obuvi.
O dlouhé historii časopisu Veronica v Knihovně Jiřího Mahena vyprávěl historik Václav Štěpánek. Poslechněte si větší část jeho vystoupení. Věnoval se v něm počátkům vydávání časopisu, motivacím jeho redaktorů i autorů a také jeho výtvarné stránce. Zajímavě vystihl způsob práce redakce a redakční rady, který důmyslně vedl k postupnému rozšíření okruhu autorů a spolupracovníků.
Související
-
Předat dětem, co je k žití – Sedmá generace píše už třicet let o globální změně klimatu
V Brně vycházející dvouměsíčník Sedmá generace slaví třicet let své existence. V souvislosti s tím byla na konci roku 2021 vydána publikace obsahující třicet rozhovorů.
-
Přinese výměna šéfredaktora časopisu Host i změnu názvu?
Brněnská literární revue Host mění (nejen) šéfredaktora. Poslechněte si rozhovor s odcházejícím Miroslavem Balaštíkem a přicházejícím Janem Němcem.
-
Časopis Veronica oslavil 30 let existence
Jméno Veronica se dnes lidem většinou pojí se stejnojmennou nadací, ekologickým centrem nebo cimbálovou muzikou. Na počátku toho všeho ale byl časopis.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.