Básník Vít Slíva shrnul své verše do Kyblíku. Existuje podle něj něco, co do poezie nepatří?

8. červenec 2024

Nakladatelství Větrné mlýny vydalo vesměs krátké, dosud nedoceněné básně Víta Slívy. Sbírka Kyblík obsahuje verše z let 2005-2020. Od jednoveršových až k poslední básni dlouhé přes třicet veršů.

S básníkem Vítem Slívou (nar. 1951) bylo natočeno mnoho rozhovorů, jeden vyšel dokonce v knižní podobě. Připravil ho Jiří Trávníček pod názvem Všelijak poplantane (2022). Osobnost a poezie Víta Slívy ale přináší tolik témat a otázek, že pro pořad Zelný rynk vznikla další, nová nahrávka Anny Mrázkové. Vít Slíva v ní popisuje vznik nově vydané sbírky Kyblík, svůj vztah k  mladé básnické generaci a také spolupráci s edicí Mlat.

Kde Vít Slíva hledá inspiraci, když už tak často nejezdí na svoji pověstnou Boudu u rodného Hradce nad Moravicí? Jak se dnes dívá na své juvenilní básně? A existuje podle něj něco, co do poezie nepatří? I tyto otázky spjaté s tvorbou autorka rozhovoru položila.

Rozhovor s Vítem Slívou byl natočen koncem května, po jeho autorském čtení v brněnské Rezidenci Café Kaprál a po večeru, který byl básníkovi věnován v rámci projektu Básníci v Káznici. Z tohoto večera byly použity ukázky básní načtené Michalem Bumbálkem, Lukášem Riegerem, Zojou Mikotovou a Davidem Piskačem za hudebního doprovodu Dady Klementové. V jejich podání si můžete poslechnout ukázky ze sbírky Kyblík, ale i dříve vydané básně.

V návaznosti na rozhovor s Annou Mrázkovou pak Vít Slíva sám natočil autorské čtení své básně Tramvají Brnem.

autoři: Anna Mrázková , Alena Blažejovská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.