Za dva roky byste mohli bydlet, vzkazuje Brno družstevníkům, kteří pět let čekají v pořadníku

2. únor 2023

První nové družstevní byty v Brně by mohly být hotové za dva roky. Taková je aktuální predikce brněnského magistrátu, který projekt připravuje od roku 2018. Ve vedení města se mezitím vystřídaly dvě vládnoucí garnitury a zhruba stovka lidí od té doby čeká, až se do slíbených bytů nastěhuje. Zájemců je teď celkem necelá tisícovka.

„Původně se v roce 2018 přihlásilo 507 žadatelů, ale z tohoto počtu se v rámci přeregistrace v létě 2022 přihlásilo jenom 167 žadatelů. Do druhé etapy v roce 2022 se přihlásilo 1098 žadatelů a z nich bylo uznáno za platné 791,“ vypočítává náměstkyně brněnské primátorky Karin Podivinská z hnutí ANO, která má bydlení od loňského podzimu na starosti.

Čtěte také

Její předchůdci z KDU-ČSL a ČSSD lidem slibovali kratší termíny, Podivinská ale říká, že magistrát ještě nemá všechna sehnaná stanoviska od úřadů. A nechce teď lidem slibovat něco, co se může opět zdržet. „Doufám, že za dva roky by mohli první družstevníci bydlet,“ věří Podivinská a má tím na mysli hlavně lokalitu Kamenný vrch v Novém Lískovci a ve vnitrobloku ve Francouzské ulici. Tam má stát asi 400 ze slibovaných 1600 bytů. Letos se tam, jak přitom původně magistrát očekával, ale určitě nezačne stavět.

Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?

Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.

Redakce Českého rozhlasu Brno mluvila s jedním žadatelů o bydlení, který je s rodinou v pořadníku od roku 2018. Dostal už loni návrh, jak by jejich byt měl vypadat. Ale radost mu v prosinci zkazil další dopis.

Čtěte také

„Za této situace nelze doporučit bytovým družstvům, která již byla založena pro lokality Kamenný vrch, Francouzská a V Aleji, aby přistoupila v nejbližší době k uzavírání rezervačních smluv na konkrétní byty, které již byly uchazečům přiřazeny. S ohledem na ekonomický vývoj v České republice (…) nelze zodpovědně predikovat budoucí cenu bytů a rovněž budoucí ekonomické postavení Vás, budoucích družstevníků a tedy posoudit, zda budete schopni v daném čase splácet příslušnou částku úvěru a zda nyní zvolený byt bude pro Vás z prostorového hlediska v době vstupu do družstva vyhovující,“ stojí v oficiálním dokumentu, který má Český rozhlas k dispozici.

Zmíněný žadatel, který si přál zůstat v anonymitě, ale redakce jeho totožnost zná, proto mluví o pěti letech zbytečného čekání, o deziluzi a taky o tom, že projekt zřejmě opustí, z pomyslné fronty žadatelů vystoupí a zkusí si bydlení najít na trhu sám.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...