Změna není jen o tom, že přestanete brát. Krok Kyjov pomáhá už 25 let závislým lidem s návratem k běžnému životu
Lidem s diagnostikovanou závislostí, ať už na alkoholu, drogách či automatech, pomáhá už 25 let terapeutická komunita Krok Kyjov. „Vysokoprahové zařízení je určeno pro lidi, kteří již prošli nízkoprahovými centry a léčbou závislosti, jsou takzvaně ‚čistí‘ a chtějí se navrátit k běžnému životu,“ popisuje ředitelka Michaela Zápecová.
Krok Kyjov takovým lidem nabízí dlouhodobé terapeutické pobyty orientované na posilování vůle, sebeúcty a běžných životních standardů. Zařízení se těší vysoké úspěšnosti – až 88 % klientů se díky této komunitě k závislosti nevrátí. „Klienti u nás stráví 10 až 14 měsíců. Je to dlouhodobý proces, protože změna není jenom o tom přestat brát, ale je to změna celého životního stylu a vzorců chování, které mají naučené. A to trvá.“
Významnou úlohu při terapiích sehrávají peer konzultanti. „Jsou to lidé, kteří si v minulosti nějakým druhem závislosti prošli, úspěšně dokončili léčbu a nyní své zkušenosti předávají druhým,“ připomíná Štěpán Andrle.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Pořad najdete na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Související
-
Závislost není dědičná nemoc, ale reakce na trauma. Závislé netrestejme, žádá psychoterapeut Maté
Nepovyšujme se nad lidi závislé na nejrůznějších drogách, snažme se spíš pochopit, jak jejich problémy vznikly, říká Gábor Maté, kanadský lékař a psychoterapeut.
-
Závislost na sociálních sítích nebo alkoholu či drogách? Projevy jsou totožné, tvrdí adiktolog
Právě probíhá Suchej únor – kampaň podporující alkoholovou abstinenci. V poslední době je však jasně vidět, že mezi závislými nejsou jen určité kategorie.
-
Závislost na online činnostech dlouho vypadá neškodně. Negativní důsledky se ale nakonec projeví
Psychiatři léta odmítali hovořit o závislosti na internetu, nedávno se ale shodli na třech nových e-diagnózách: závislost na počítačových hrách, online sázení a e-pornu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.