Lidé objevují kunštátský zámek. A my zase odkrýváme taje jeho pokladu, říká kastelán Radim Štěpán
„Zvolna končí doba, kdy se lidé dozvěděli o psím hřbitově pod zámkem, ale ne o zámku samotném,“ říká kunštátský kastelán Radim Štěpán.
Po desítky let byl zámek v Kunštátě archivem a sloužil i ministerstvu vnitra. Zůstával záměrně postavený stranou zájmu. To ale už dvě desítky let neplatí, tvrdí tamní kastelán. Radim Štěpán na zámku působil ještě v dobách archivu a nyní kousek za kouskem pracuje na tom, aby se lidé podívali do dalších prostor. „Zvenku zámek zejména kvůli fasádě ze 70. let nemusí působit příliš lákavě. Ale když návštěvníci odcházejí, z interiérů jsou opravdu velmi mile překvapeni,“ uvedl pro Český rozhlas Brno. Letos dá nahlédnout i do křídel hlavní budovy, která dosud zůstávala uzavřená.
Zámek přitom nabízí i historický unikát, který stále není plně rozluštěný. Kunštátskými interiéry totiž vede prohlídka zaměřená na původní hrad, na jehož základech zámek vyrostl. A ta dá návštěvníkům nahlédnout i do rytířské síně, kterou zdobí malby z počátku 14. století. Odborníci je přeneseně označují za historický komiks – má ale nevýhodu, jedna jeho část chybí. A tak experti i několik let po dokončení restaurátorských prací bádají, co historická událost se sedmi desítkami postav přesně zachycuje.
„Lidé, kteří tam tehdy žili, to věděli, takže popisky chybí,“ dodává s úsměvem kastelán. Věří, že již brzy by mohlo být známé rozluštění. Zatím se k malbám dostanou hosté jen za výjimečných podmínek, maximálně dvě desetičlenné prohlídky denně. Uvnitř je stanovená přísně udržovaná teplota, vlhkost a dokonce i způsob osvětlení. Kastelán naznačuje, že podobné malby by mohly být i na dalších místech.
Mrzí kastelána, když se říká Jiří z Poděbrad a vypadne ze jména přídomek „z Kunštátu“? A jak vypadají speciální kastelánské prohlídky, které se konají až v noci a trvají třeba i několik hodin? Více se dozvíte v rozhovoru!
Související
-
Zámek Kunštát se pyšní druhou největší sbírkou portrétů rytířů Řádu zlatého rouna ve střední Evropě
Výjimečný zážitek nabízí návštěva Státního zámku Kunštát na jižní Moravě. Veřejnosti byl zpřístupněn teprve v roce 2005, pro mnohé výletníky je tak nově objeveným skvostem.
-
V mládí jsem lovil děvčata na to, že bydlím na zámku, směje se telčský kastelán
Bohumil Norek na státním zámku v Telči pobývá už přes padesát let, z toho tři desítky jako kastelán. Po rekonstrukci se zámek otevírá pro návštěvníky k celoročnímu provozu.
-
Psí hřbitov vedle zámku Kunštát je ve světě slavnější více než samotná památka
Nad Kunštátem na Blanensku se tyčí panské sídlo už od 13. století. Více než samotný zámek, je však pro mnohé zajímavější skupinka náhrobků u jedné ze zámeckých zdí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.