Lidé objevují kunštátský zámek. A my zase odkrýváme taje jeho pokladu, říká kastelán Radim Štěpán

19. červen 2024

„Zvolna končí doba, kdy se lidé dozvěděli o psím hřbitově pod zámkem, ale ne o zámku samotném,“ říká kunštátský kastelán Radim Štěpán.

Po desítky let byl zámek v Kunštátě archivem a sloužil i ministerstvu vnitra. Zůstával záměrně postavený stranou zájmu. To ale už dvě desítky let neplatí, tvrdí tamní kastelán. Radim Štěpán na zámku působil ještě v dobách archivu a nyní kousek za kouskem pracuje na tom, aby se lidé podívali do dalších prostor. „Zvenku zámek zejména kvůli fasádě ze 70. let nemusí působit příliš lákavě. Ale když návštěvníci odcházejí, z interiérů jsou opravdu velmi mile překvapeni,“ uvedl pro Český rozhlas Brno. Letos dá nahlédnout i do křídel hlavní budovy, která dosud zůstávala uzavřená.

Státní zámek Kunštát

Zámek přitom nabízí i historický unikát, který stále není plně rozluštěný. Kunštátskými interiéry totiž vede prohlídka zaměřená na původní hrad, na jehož základech zámek vyrostl. A ta dá návštěvníkům nahlédnout i do rytířské síně, kterou zdobí malby z počátku 14. století. Odborníci je přeneseně označují za historický komiks – má ale nevýhodu, jedna jeho část chybí. A tak experti i několik let po dokončení restaurátorských prací bádají, co historická událost se sedmi desítkami postav přesně zachycuje.

„Lidé, kteří tam tehdy žili, to věděli, takže popisky chybí,“ dodává s úsměvem kastelán. Věří, že již brzy by mohlo být známé rozluštění. Zatím se k malbám dostanou hosté jen za výjimečných podmínek, maximálně dvě desetičlenné prohlídky denně. Uvnitř je stanovená přísně udržovaná teplota, vlhkost a dokonce i způsob osvětlení. Kastelán naznačuje, že podobné malby by mohly být i na dalších místech.

Mrzí kastelána, když se říká Jiří z Poděbrad a vypadne ze jména přídomek „z Kunštátu“? A jak vypadají speciální kastelánské prohlídky, které se konají až v noci a trvají třeba i několik hodin? Více se dozvíte v rozhovoru!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.