Brněnští zastupitelé schválili směnu parcel s developerem. V Novém Lískovci vznikne 350 družstevních bytů

16. únor 2021

Brno po víc než čtyřech letech získalo všechny potřebné pozemky pro výstavbu bytů na Kamenném vrchu v Novém Lískovci. Zastupitelé města dnes schválili směnu parcel se soukromou firmou, které patřil pás parcely, na které magistrát připravuje vznik 350 především družstevních bytů.

Brno získá od soukromníka pás pozemků v Novém Lískovci, firma výměnou za to dostane parcely v centru města, na rohu Pekařské a Anenské ulice. Tam bude moct postavit víceúčelový dům – v místech, kde dřív stávala známá socha čápa. Kdy tam stavba až osmipodlažního domu začne, to ještě není jisté, společnost bude teprve žádat o územní rozhodnutí.

Kompromis po letech

Firma původně chtěla s městem vyměnit jiné pozemky. Šlo o parcely v Líšni, kde má dotyčná firma jiný developerský projekt.

Zastupitelé městské části však proti další výstavbě dlouhodobě protestovali. Magistrát se proto se společností po několika letech dohodnul na kompromisu. Hodnota aktuálně směňovaných pozemků v Novém Lískovci je podle výpočtů města asi 7 milionů korun, naopak cena parcel u Pekařské ulice je dvojnásobná. Firma tedy sedmimilionový rozdíl městu doplatí.

Opoziční zastupitel Jiří Kment z SPD dnes upozornil, že město si mělo v roce 2017 koupit pozemek v Novém Lískovci rovnou a nenechat se předběhnout developerem. Náměstek primátorky Petr Hladík z KDU-ČSL oponoval, že s tehdejším majitelem parcel se magistrát nedokázal dohodnout na ceně, takže teď je směna pro město nakonec výhodnější, i když trvala delší dobu.

Kdy začne stavba domů na Kamenném vrchu?

Tři sta padesát bytů tam mají dělníci začít stavět v roce 2023 a skončit v roce 2025. Jde o první etapu rozsáhlé výstavby za odhadovanou jednu a tři čtvrtě miliardy korun. Aktuálně vzniká dokumentace pro územní rozhodnutí a po dnešní směně pozemků je odblokovaný hlavní problém, kvůli kterému by výstavba mohla jen těžko začít.

Brno zatím na papíře plánuje stovky družstevních bytů, zájemců má zatím zhruba pět set. Ti v seznamu čekají od roku 2018. Náměstek primátorky Jiří Oliva z ČSSD řekl, že magistrát kromě Nového Lískovce počítá s víc než stovkou takových bytů ve Francouzské ulici v širším centru města a v Holáskách. Tam by výstavba měla začít v roce 2023 současně s Kamenným vrchem.

O rok později se pak přidá 300 bytů v Přízřenicích a 100 bytů na Rumišti. Ještě vzdálenější je pak výstavba na Kaménkách v Černovicích, kde je projekt komplikovaný i kvůli nutné změně územního plánu, tam se nicméně počítá se stovkami bytů.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související