Česnekový životabudič

Čtvrteční recept vám v Apetýtu nabídne cenný a vyzkoušený postup bylinkářky Blanky Kocourkové, kterou v našem vysílání slýcháte pravidelně. Na podporu imunity doporučuje česnek!

Ve světě je popsáno zhruba 200 odrůd česneku a mnoho typů. V naší Státní odrůdové knize je zapsáno 24 odrůd ozimého typu a 3 odrůdy jarního typu.

Od sladce jemně pálivých, až po štiplavé odrůdy, která se zjemňují vařením. Všichni znáte jeho chuť a vůni, ale možná netušíte, že česnek je antiparazitární, krev čistící, má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a je považován za velmi účinný imunitní stimulant.

Je tak vhodné jej užívat i v rámci prevence a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění. Pojďme si připravit česnekový životabudič.

Postup:

  1. Plný hrnek nasekaných stroužků česneku vložte do uzavíratelné sklenice, přidejte dva šálky vodky nebo octa a uzavřete víčkem.
  2. Každý den zatřeste sklenicí, po dvou týdnech přeceďte obsah a vyhoďte česnek.
  3. Vvzniklou tinkturu nalijte do tmavých lahviček a uložte do chladu.
  4. Ideální dávkování česnekového životabudiče je 5 kapek 4x denně.

Věříme, že vás recept povzbudil k výrobě domácích léčivých kapiček!

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.