Každý lidský osud je zajímavý a jedinečný. Unikátní vzpomínky pamětníků zachycují Moravské příběhy

9. srpen 2022

Minulé století přineslo dvě světové války a další událostí, které ovlivnily životy obyčejných lidí. Všichni z nich ale svými činy zároveň přispěli menší či větší měrou k tomu, kam dění směřovalo. Nejinak tomu bylo také na Moravě.

Všechny epizody

Strhující vyprávění zdánlivě nenápadných žen a mužů systematicky zaznamenává organizace Paměť národa, redakce dokumentaristů působících na jižní Moravě. Díky nim vzniká jedinečný archiv vzpomínek pamětníků, ze kterého čerpáme i pro vysílání Českého rozhlasu.

Přinášíme vyprávění lidí, kteří mají ještě v živé paměti strastiplná válečná léta, nástup totalitního režimu i uvolněné 60. roky v Československu. Mezi pamětníky jsou nejen ti, kteří se aktivně zapojili do protifašistického nebo později protikomunistického odboje. Nabízíme i výpovědi lidí, kteří se životu v totalitě ochotně či pod nátlakem přizpůsobili.

Moravské příběhy můžete poslouchat ve vysílání Českého rozhlasu Brno každý pátek v 17:30 v pořadu Den na Moravě. Rubriku připravuje Hana Ondryášová a tým spoluautorů z organizace Paměť národa.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová