Každý lidský osud je zajímavý a jedinečný. Unikátní vzpomínky pamětníků zachycují Moravské příběhy

24. leden 2023

Minulé století přineslo dvě světové války a další událostí, které ovlivnily životy obyčejných lidí. Všichni z nich ale svými činy zároveň přispěli menší či větší měrou k tomu, kam dění směřovalo. Nejinak tomu bylo také na Moravě.

Všechny epizody

Strhující vyprávění zdánlivě nenápadných žen a mužů systematicky zaznamenává organizace Paměť národa, redakce dokumentaristů působících na jižní Moravě. Díky nim vzniká jedinečný archiv vzpomínek pamětníků, ze kterého čerpáme i pro vysílání Českého rozhlasu.

Přinášíme vyprávění lidí, kteří mají ještě v živé paměti strastiplná válečná léta, nástup totalitního režimu i uvolněné 60. roky v Československu. Mezi pamětníky jsou nejen ti, kteří se aktivně zapojili do protifašistického nebo později protikomunistického odboje. Nabízíme i výpovědi lidí, kteří se životu v totalitě ochotně či pod nátlakem přizpůsobili.

Moravské příběhy můžete poslouchat ve vysílání Českého rozhlasu Brno každý pátek v 17:30 v pořadu Den na Moravě. Rubriku připravuje Hana Ondryášová a tým spoluautorů z organizace Paměť národa.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...