Každý lidský osud je zajímavý a jedinečný. Unikátní vzpomínky pamětníků zachycují Moravské příběhy
Jaroslav Smutný
Jaroslav Smutný byl profesí projektant, hlavně ale slavný muzikant, zpěvák, skladatel a sběratel lidových písní. Spolu s manželkou založil a vedl řadu folklórních souborů a zapsal více než tři tisíce lidových písniček. K hudbě přimkl v Jihlavě a v Brně, většinu života ale prožil ve Veselí nad Moravou. Po srpnu 1968 vystoupil z komunistické strany a nahlas odsoudil srpnovou okupaci, za což trpěla celá rodina.
Související
-
Česko má třetí největší oral history sbírku na světě – Paměť národa. Unikátní archiv slaví 20 let
Před 20 lety na podzim 2001 začali novináři a historici natáčet vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války. Po pěti letech svůj zájem rozšířili na další pamětníky.
-
Je důležité, aby tyto příběhy nikdo nezapomněl, říká účastnice běhu pro Paměť národa v New Orleans
Krajané po celém světě minulý víkend běželi pro Paměť národa. Tedy organizaci sbírající výpovědi pamětníků, kteří přežili holocaust nebo komunistický útlak.
-
Kniha komiksů připomene 2. světovou válku. Pro Paměť národa ji kreslí studenti
Letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války na západě Čech obohatí nová komiksová kniha, na které spolupracuje plzeňská pobočka Paměti národa a studenti ZČU.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.