Brněnská vlna zní i z hradu Špilberku. Další výstava připomíná sté výročí rozhlasového vysílání
Na brněnském Špilberku začala další z výstav věnovaných sto letům rozhlasového vysílání na Moravě. Stalo se tak stylově živě vysílanou vernisáží. Poslechněte si záznam!
Na historickém jižním bastionu i v části přilehlého křídla hradu najdou návštěvníci do 20. října 2024 nejen fakta, ale také unikátní nahrávky z historie a současnosti brněnské rozhlasové tvorby.
Podrobnosti přiblížili zástupci Muzea města Brna i brněnského rozhlasového studia Borku Kapitančikovi přímo ve vysílání, které doplnila hudba spojená s brněnským rozhlasem včetně jedné z prvních hudebních nahrávek Karla Gotta a dalších melodií. „Jedinečné zvuky najdou návštěvníci i v interaktivní části expozice,“ prozradila kurátorka výstavy Anežka Špinlerová.
Nenápadnou součástí výstavy je například přehled stovek pořadů, které v Brně vznikly, návštěvníci si však vyzkoušejí i takzvané ruchařské rekvizity a mohou si s jejich pomocí nahrát a do telefonu poslat zvuk. Muzeum ve výstavě chystá i speciální prohlídky pro děti, seniory i pro nevidomé.
Čtěte také
Výstava nazvaná Na brněnské vlně je jednou ze tří podobných, které výročí provázejí. Další běží ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti a 22. května otevře svoji část také Technické muzeum v Brně, kde bude k vidění i slavný brněnský znělkostroj. K samotnému stému výročí zahájení pravidelného vysílání z Brna 1. září zpřístupní Český rozhlas Brno expozici s pracovním názvem 100 pokladů brněnského rozhlasu. Přístupná bude v trezorové místnosti budovy někdejší České banky Union, která je nyní sídlem brněnského rozhlasu.
Související
-
Víkend otevřených dveří nabídne premiéru nového podcastu, živá vysílání i křty knih. Zastavte se!
Dveře Českého rozhlasu Brno se pro návštěvníky letos otevřeou mimořádně na tři dny, a to 17. – 19. května při Víkendu otevřených dveří. Přijďte, nudit se rozhodně nebudete!
-
Turistický pochod k rozhlasové stovce: za překvapením netřeba jít sto kilometrů, stačila „sedmička“
Tradiční trasa nesoucí název Českého rozhlasu Brno letos na Pochodu za krásami okolí Nedvědice přinesla výhledy i překvapení verneovského stylu. Poslechněte si záznam!
-
Toulky českou minulostí v Sedmičce? To byla Trefa! Rozhlasové historky v podání dua Veselý + Ostrý
Legendární rozhlasové pořady a jejich tvůrci, jak je možná neznáte. Fajnšmekři v Sedmičce pokračují tentokrát s dvojicí Jaromír Ostrý a Josef Veselý.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.