Toulky českou minulostí v Sedmičce? To byla Trefa! Rozhlasové historky v podání dvojice Veselý + Ostrý

Série koncertů a besed s názvem Fajnšmekři v Sedmičce si dala pro tento rok za cíl přivádět umělce všech možných žánrů, ale také připomenout Český rozhlas Brno jako tvůrce kvalitních kulturních obsahů. Jedním z takových pořadů, který byl známý i mimo vysílání a jehož popularita přetrvává do dneška, je cyklus Toulky českou minulostí.

Rozhlasová podoba je inspirována stejnojmennými knížkami Petra Hory-Hořejše. První díl Toulek byl odvysílán 2. dubna 1995. Přesně po devětadvaceti letech se v rámci Fajnšmekrů na Toulky vzpomínalo. Hlavními postavami vyprávění byli autor rozhlasových Toulek Josef Veselý a režisér pořadu Jaromír Ostrý. Každý z nich strávil v brněnském rozhlase padesát let, takže pro oba pány dvojnásob platí naše letošní motto – Spolu máme sto!

Dlouholetí parťáci, autoři i moderátoři si ke vzpomínání pozvali i herečku a členku týmu Toulek Ivanu Valešovou. Tématem jejich hovoru nebyly jen Toulky českou minulostí, ale i některé z dalších společných pořadů dvojice Ostrý + Veselý.

Poté "zabral" studio tandem Veselý-Ostrý a bavili posluchače a  příchozí vzpomínkami na pořad Trefa

Řeč byla i o „hypochondrech“, jak se familiárně říká pořadům cyklů Jak na tom jsem/Jak na tom jsme. A výrazně se probíral také pořad Trefa – jedinečný hlavně datem vzniku (hned v roce 1990), 606 odvysílanými díly a skoro stejným počtem vyzpovídaných známých osobností. Vysílal se živě a tak nebylo nikdy jasné, kdo koho ve dvojici Ostrý – Veselý tzv. „odbourá“.

autor: Marek Zouhar
Spustit audio

Související