Budova Okresní nemocenské pokladny, dnes poliklinika Zahradníkova v Brně, už sto let slouží zdravotnictví
Další díl cyklu Století bude patřit sídlu současné polikliniky Zahradníkova v Brně. V roce 1924 totiž byla dokončena budova tehdejší Okresní nemocenské pokladny. Zdeněk Truhlář tam vyrazil společně s vedoucím oddělení dějin architektury Muzea města Brna Jindřichem Chatrným.
Monumentální meziválečnou architekturou je charakteristická budova na nároží ulic Zahradníkova a Nerudova v Brně, která byla jako první dokončena před sto lety a dnes ji i s navazující budovou Brňané znají jako polikliniku Zahradníkova.
Stavba komplexu měla dvě etapy. V té první, postavené mezi lety 1922-1924 vzniklo sídlo Okresní nemocenské pokladny. Byla zde část administrativní, bytová a zdravotnická se zubními ambulancemi. Majestátní vchod směrem do Kounicovy ulice zdobí sousoší Zdraví akademického sochaře Václava H. Macha.
Druhá etapa zahrnovala mezi lety 1927-1928 stavbu léčebného ústavu, tzv. ambulatória v ulici Zahradníkově a rohu ulice Veveří. Zde vznikla oddělení oční, plicní, chorob žaludečních, nervových, zubní klinika, rentgen, elektroterapie, elektroléčba či psychoterapie.
Celý komplex vyprojektoval brněnský architekt Jindřich Kumpošt.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka