Budova Okresní nemocenské pokladny, dnes poliklinika Zahradníkova v Brně, už sto let slouží zdravotnictví
Další díl cyklu Století bude patřit sídlu současné polikliniky Zahradníkova v Brně. V roce 1924 totiž byla dokončena budova tehdejší Okresní nemocenské pokladny. Zdeněk Truhlář tam vyrazil společně s vedoucím oddělení dějin architektury Muzea města Brna Jindřichem Chatrným.
Monumentální meziválečnou architekturou je charakteristická budova na nároží ulic Zahradníkova a Nerudova v Brně, která byla jako první dokončena před sto lety a dnes ji i s navazující budovou Brňané znají jako polikliniku Zahradníkova.
Stavba komplexu měla dvě etapy. V té první, postavené mezi lety 1922-1924 vzniklo sídlo Okresní nemocenské pokladny. Byla zde část administrativní, bytová a zdravotnická se zubními ambulancemi. Majestátní vchod směrem do Kounicovy ulice zdobí sousoší Zdraví akademického sochaře Václava H. Macha.
Druhá etapa zahrnovala mezi lety 1927-1928 stavbu léčebného ústavu, tzv. ambulatória v ulici Zahradníkově a rohu ulice Veveří. Zde vznikla oddělení oční, plicní, chorob žaludečních, nervových, zubní klinika, rentgen, elektroterapie, elektroléčba či psychoterapie.
Celý komplex vyprojektoval brněnský architekt Jindřich Kumpošt.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.