Turistický pochod k rozhlasové stovce: za překvapením netřeba jít sto kilometrů, stačí „sedmička“

3. duben 2024

Tradiční trasa nesoucí název Českého rozhlasu Brno letos na Pochodu za krásami okolí Nedvědice přinese výhledy i překvapení verneovského stylu. Přidejte se!

Stačí si do kalendáře zapsat sobotu 27. dubna. Právě ten den se koná 51. ročník pochodu, který ukáže kouzla krajiny kolem hradu Pernštejna. A stejně jako v minulých letech bude jeho součástí trasa nesoucí název Českého rozhlasu Brno, který letos slaví sto let od zahájení rozhlasového vysílání na Moravě. „Odolali jsme návrhům, aby měřila sto kilometrů. Naopak, bude snadno zdolatelná pro všechny,“ láká vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Julie Kalodová.

Trasa povede z Nedvědice do sousední obce Černvír a po cestě nabídne i méně známé pohledy na hrad Pernštejn. V Černvíru turisté poznají známý dřevěný krytý most, který je se svými více než třemi sty lety nejstarším dochovaným svého druhu na Moravě, stejně jako kostel, kde je původní vybavení z chrámu stojícího na ostrůvku uprostřed střední novomlýnské nádrže.

Vysílání ve stylu verneovek a trošku i kaskadérů

Obratový bod je však jinde – v tamním Fantasy muzeu. Výtvarník Tomáš Krištof je současně divadelní a filmový kaskadér, ale i milovník sci-fi a fantasy tématiky. A tak podkroví svého domu i další místa zaplnil roztodivnými výtvory, z nichž část jako by vypadla z verneovek. A další zase připomínají nelehkou kaskadérskou profesi. Své ruce k dílu přikládají i další členové jeho rodiny. To vše, včetně netradičního ekolockého smyslu své tvorby, přiblíží i v týdnu předtím v rozhlasovém Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.

Pochod za krásami okolí Nedvědice

Koná se v sobotu 27. dubna 2024, a to za každého počasí. Připraveny jsou trasy na 7, 12, 16, 21, 26 a 50 kilometrů. Sedmikilometrová trasa Českého rozhlasu Brno vede z Nedvědice pod Mansberk (výhledy na Pernštejn), přes Samoty směr Černvír (dřevěný most a Fantasy muzeum) a zpět do Nedvědice.

Muzeum se díky pochodu otevře v letošní předpremiéře – v den pochodu bude přístupné od 10 do 17 hodin. A co víc, od 14 do 16 hodin bude přímo z místa Borek Kapitančik vysílat speciál pořadu Vesele i vážně o víkendu. K jeho mikrofonu dorazí turisté, které lidé znají z rozhlasového vysílání, ale po celou dobu se v okolí budou pohybovat i rozhlasáci. Lidé se tak setkají se svými oblíbenými moderátory, redaktory, ale i lidmi ze zákulisí rozhlasu.

Čtěte také

Turista Petr Vejrosta z Klubu českých turistů Nedvědice zdůrazňuje, že lidé nemusejí jen na rozhlasovou „sedmičku“. Připraveny jsou i okruhy o délce 12, 16, 21, 26 a 50 kilometrů. A navíc některé z nich lze i kombinovat a zamířit směr Černvír. Startovat lze mezi 6. a 13. hodinou ze sokolovny v Nedvědici, která leží hned v sousedství tamního nádraží. A cíl, kde účastníci obdrží diplom, pak na stejném místě. Zájemci získají i možnost pořídit si knihy, v nichž Petr Vejrosta sepsal část výletů, které v rozhlase v uplynulých letech nabídl.

Český rozhlas Brno je tradičně zapojený do nedvědického pochodu nejen trasou, ale i živým vysíláním přibližujícím tento kouzelný kraj. Například loni vysílal z Galerie z ruky v Křížovicích, předloni z opravovaného „mramorového“ kostela v Doubravníku a o rok dříve z pernštejnské vyhlídky Maria Laube.

Spustit audio

Související