Každý lidský osud je zajímavý a jedinečný. Unikátní vzpomínky pamětníků zachycují Moravské příběhy
Anna Macková
Anna Macková prožila dětství prakticky bez jednoho z rodičů. Když jí byly čtyři měsíce, její otec byl zatčen za protistátní činnost a odsouzen na 22 let. Přestože trpěl on i celá rodina, Anna Macková vzpomíná na své dětství jako na hezké období.
Otec Anny Mackové nakonec strávil za mřížemi 11 let, v roce 1960 byl při amnestii propuštěn na podmínku. I poté musela rodina snášet různé ústrky. Anna Macková mohla nakonec vystudovat alespoň elektrotechnickou průmyslovku v Brně. Pracovala pak mimo jiné ve výzkumném ústavu elektrických přístrojů a rozvaděčů anebo ve zdravotní pojišťovně. Před odchodem do důchodu zakotvila na nějaký čas i v Rádiu Proglas. Nikdy neztratila optimistický pohled na svět.
Související
-
Česko má třetí největší oral history sbírku na světě – Paměť národa. Unikátní archiv slaví 20 let
Před 20 lety na podzim 2001 začali novináři a historici natáčet vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války. Po pěti letech svůj zájem rozšířili na další pamětníky.
-
Je důležité, aby tyto příběhy nikdo nezapomněl, říká účastnice běhu pro Paměť národa v New Orleans
Krajané po celém světě minulý víkend běželi pro Paměť národa. Tedy organizaci sbírající výpovědi pamětníků, kteří přežili holocaust nebo komunistický útlak.
-
Kniha komiksů připomene 2. světovou válku. Pro Paměť národa ji kreslí studenti
Letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války na západě Čech obohatí nová komiksová kniha, na které spolupracuje plzeňská pobočka Paměti národa a studenti ZČU.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.