Životní motto:
Těžko shrnout do jedné věty. Snad každý den mi však hlavou probleskne taková malá modlitbička, zní asi takhle: „Mám se moc dobře, vše, co se děje, k něčemu je, děkuju za to a prosím, ať moje kroky vedou správně. Prosím, abych uměla poznat, co dělám špatně a aby i mé chyby měly svůj účel. I za ně děkuju. Amen.“
Co dělám v rozhlase:
Sporadicky přispívám do folklorní série Na pěknú notečku. Pořady vytvářím na základě svých dosavadních oblíbeností i všelijakých novinek, co mě cvrnknou do nosu. Ve folklorním světě mě zajímají nově vznikající alba, ale i archaické nahrávky. Líbí se mi svět málo známých lokalit v horách i slovutné zpěvné nížiny. Zajímají mě zvyky a obřady – třeba rostoucí fenomén masopustů, staré svatební písně a rituály, tajemné zvyky v adventu, podoby letnicových králenských slavností. Blízké mi jsou ženské „venkovní“ písně, komorní hudecká uskupení a taky třeba říkačky, rozpočítadla a písničky k dětským hrám a tancům.
Před rozhlasem:
(Před i nyní) Působím jako výtvarná učitelka na gymnáziu v Praze, jsem lekorka volnočasových aktivit (folklorní kroužky, hudební a výtvarné dílny) a muzikantka. Spoluorganizuji folklorně osvětové akce a workshopy pod hlavičkou Folklorního mejdla. V dětství jsem se stala tanečnicí ve Folklorním souboru Púčik, záhy jsme tam založili cimbálku, tak jsem v souboru strávila asi dvacet roků. Dnes zpívám a hraju v ženských folklorních sborech Lada a Kočičí jazýčci, dále v klezmerové/world music formaci Holinky. Kromě klasické pódiové produkce se účastním divadelně či výtvarně laděných projektů jako jsou site specific performance, imerzivní divadlo či cirkusová představení.
Co mě baví:
Všecko, co dělám. A taky osamělé výlety po moravsko-slovenském pomezí nebo hudební výlety do ulic a na pódia širého světa.
Všechny články
-
Bude jarmark, bude aneb o řemeslech, jarmarcích a obchodním duchu doby
Jarmark – přehlídka řemesel, příležitost k výdělku i společenská událost. Poslechněte si, jak se jarmareční nálada a slovesná vynalézavost vloudily do lidových písní.
-
Romské kapely
Připomeňte si legendární romské kapely z našich končin a Slovenska, jejichž členové jsou pokračovatelé muzikantských rodů.
-
Podoby evropského folklóru
Anežka Heinzlová vybírá hudbu z pestré pokladnice zahraniční lidové hudby u příležitosti Evropského dne folklóru.
-
Folklorní road trip aneb V karavanu až na hudební světa kraj
Anežka Heinzlová cestuje obytňákem uvnitř i vně hranic vlasti a reportuje z festivalů, kapelové šňůry a hudebního tábora.
-
Bylinné povídání a písně svatojánské
Pěknou notečku provoněnou letní bylinnou směsí a zvyky svatojánské noci představuje Anežka Heinzlová.
-
Zvyky a pověry k narození dítěte
Jaké zvyky a pověry se váží k rodičce a miminku od početí po křest? Těšit se můžete na písně o očekávání potomka, lásce k děťátku i veselé písničky zpívané na křtinách.
-
Muzigy z Kopanic
Anežka Heinzlová vybírá hudební ukázky a vypráví o dávných i současných muzikantských kolektivech z moravských Kopanic.
-
Hry, pověry a obřady na jaře
Třesení stromem, řehořskou hru, vynášení smrti, velkopáteční omývání a další dodnes živé i zapomenuté jarní hry, pověry a obřady představuje Anežka Heinzlová.
-
V zahradě písní
Přijměte pozvání tam, kde rozkvétají stromy, květiny a rostliny. Do zahrad a sadů putujte ve společnosti písní, které jsou doma v různých koutech Moravy a Slovenska.
-
Moravsko-slovenské bratrství v praxi
Co spojuje obyvatele bělokapratské hranice i po 30 letech od rozdělení Československa? Poslechněte si o moravsko-slovenském setkávání, muzicírování a hodech.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »