Životní motto:
Těžko shrnout do jedné věty. Snad každý den mi však hlavou probleskne taková malá modlitbička, zní asi takhle: „Mám se moc dobře, vše, co se děje, k něčemu je, děkuju za to a prosím, ať moje kroky vedou správně. Prosím, abych uměla poznat, co dělám špatně a aby i mé chyby měly svůj účel. I za ně děkuju. Amen.“
Co dělám v rozhlase:
Sporadicky přispívám do folklorní série Na pěknú notečku. Pořady vytvářím na základě svých dosavadních oblíbeností i všelijakých novinek, co mě cvrnknou do nosu. Ve folklorním světě mě zajímají nově vznikající alba, ale i archaické nahrávky. Líbí se mi svět málo známých lokalit v horách i slovutné zpěvné nížiny. Zajímají mě zvyky a obřady – třeba rostoucí fenomén masopustů, staré svatební písně a rituály, tajemné zvyky v adventu, podoby letnicových králenských slavností. Blízké mi jsou ženské „venkovní“ písně, komorní hudecká uskupení a taky třeba říkačky, rozpočítadla a písničky k dětským hrám a tancům.
Před rozhlasem:
(Před i nyní) Působím jako výtvarná učitelka na gymnáziu v Praze, jsem lekorka volnočasových aktivit (folklorní kroužky, hudební a výtvarné dílny) a muzikantka. Spoluorganizuji folklorně osvětové akce a workshopy pod hlavičkou Folklorního mejdla. V dětství jsem se stala tanečnicí ve Folklorním souboru Púčik, záhy jsme tam založili cimbálku, tak jsem v souboru strávila asi dvacet roků. Dnes zpívám a hraju v ženských folklorních sborech Lada a Kočičí jazýčci, dále v klezmerové/world music formaci Holinky. Kromě klasické pódiové produkce se účastním divadelně či výtvarně laděných projektů jako jsou site specific performance, imerzivní divadlo či cirkusová představení.
Co mě baví:
Všecko, co dělám. A taky osamělé výlety po moravsko-slovenském pomezí nebo hudební výlety do ulic a na pódia širého světa.
Všechny články
-
A co zpíváte o masopustu u vás? Zažijte atmosféru fašanku z rozhlasového éteru
Doba je pro pořádání velkých akcí nepříznivá, to letos bohužel platí i pro masopusty. A tak redaktorka Anežka Heinzlová oslovila příznivce a udržovatele obecních masopustů.
-
Renesanční člověk a milovník folkloru – to byl Ondrej Demo
Slovenský folklorista a legendární rozhlasový redaktor Ondrej Demo odešel v prosinci roku 2020 ve věku nedožitých 94 let.
-
Muzička natočila Zpověď
Muzička – cimbálová kapela z Prahy natočila zvukový nosič s názvem Zpověď. Není to klasické folklorní album. V čem je CD jiné?
-
V předvečer Štědrého dne
Dětí se těší, hospodyňky smýčí, domácnost voní a utichá posvátným očekáváním. Vánoce jsou již na dosah, radostná zvěst brzy přijde mezi lid dobré vůle.
-
Tajemné postavy, koledování a hry v čase adventním
Předvánoční čas byl spojen s obchůzkou podivuhodných postav. Kolem Vánoc se také chodilo po koledě.
-
Tajemné postavy, koledování a hry v čase adventním
Předvánoční čas byl spojen s obchůzkou podivuhodných postav. Kolem Vánoc se také chodilo po koledě, krátké dny jitřily lidové pastýřské hry.
-
Jiří Plocek a Marian Friedl uvádí v život dvě alba – Květy nevadnoucí a 11 podob lásky
Nový projekt Mariana Friedla nahlíží na fenomén lásky z několika hudebních i tematických perspektiv. Deska vznikla k poctě hudebnice Jitky Šuranské.
-
Slovenská renesance hudby minulosti
Hudební vydavatelství na Slovensku přináší dva skvělé počiny, které oživují hudbu minulosti. CD Orava a Čo dedina, pieseň iná.
-
Elixír života
Alkohol jako všelék, dobrý společník i zlý pán. Pijácké písničky v sezóně kvašení představuje Anežka Heinzlová.
-
Zpívání z pastvin
Mezi pracovní povinnosti dětí a dospívajících patřila pastva housat, koz a krav. A tak se tato zvířata, příběhy kamarádů i první milostné románky vloudily i do písniček.