Už je toho masopustu namále

7. únor 2024

Některými obcemi již prošel veselý průvod maškar, jinde teprv vyčkávají do úterka před popeleční středou. Blíží se konec masopustního období.

Masopustní neboli fašankové obchůzky se stále těší živé podobě například na Horňácku. Ve většině obcí se nechodí v kostýmech či maškarách, ale v krojích, obchůzkáři jsou převážně muži. Horňácký fašank v našem pořadu reprezentují zpěvy a hra muzik Ležhory a Kubíci.

Starší zvukovou podobu masopustního prozpěvování zastupují skupiny ze slovenských obcí Priechod a Liptovské Sliače. Na Dolním Liptově se obchůzce říká bursa. Sliačanské burse dominuje chriapa – maškara s dřevěnou hlavou, oblečením z kožešiny, která klape velkou hubou a straší děti v obci. Právě chriapa pronikla i do masopustních písniček a říkadel.

Mezi scénicky pojatá masopustní pásma patří v pořadu Na pěknú notečku ukázky z roku 1989 v podání souboru Kašava. Jedná se o masopustní hry s náměty mládenec a smrt a chození s Karlem, které vznikly v úpravě Karla Pavlištíka.

Nalaďte se masopustně – nahrávky z našich končin i od sousedů vybírá a některé méně známé masopustní výjevy připomíná Anežka Heinzlová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.