Lada: Všelijake kvety
Sbor Lada a cimbálová muzika Vojtěcha Konečného se již v listopadu roku 2021 potkali v brněnském studiu Českého rozhlasu. A v prosinci 2023 slavnostně pokřtili album Všelijake kvety.
Spolupráce Lady a kapely Vojtěcha Konečného vyplynula z nápadu rozhlasového hudebního dramaturga Jaroslava Kneisla, rovněž z touhy přátelsky propojit Prahu s Brnem a zlomit nesmyslnou nevraživost mezi těmito metropolemi. Důležitými hosty v tomto projektu byli hudebník Lubomír Graffe a Peter Obuch, hudební režisér a odborník na lidovou hudební interpretaci.
Do alba vepsal tato slova: „Dievčatá z Lady (...) nie sú bežné súborové speváčky – ako zboristky nemajú klasické maniere a zlozvyky folklórneho javiska, navyše na folklórny materiál nazerajú trochu z iného uhla ako bežní súboráci, a všímajú si tak interpretačné nuansy inak často nepovšimnuté. Naopak, v štúdiu zase vznikali pre mňa nové osviežujúce výzvy pri hľadaní techník a výrazu ľudového spevu, ktoré zborové speváčky v základnej výbave nemajú. K tomu všetkému otvorené hlavy hosťujúcich muzikantov ochotných zostúpiť z Olympu technickej bravúry a hľadať naturálne výrazové prostriedky na pomyselnej hlinenej dlážke sedliackej chalupy. Nahrávanie bola pre mňa jedna ľudsky aj umelecky radostná fiesta.“
Na albu je výběr písní dívčího a ženského charakteru z lokalit moravsko-slovenského pomezí a středního Slovenska. Písně v doprovodu celé cimbálové kapely střídají nahrávky s komorním obsazením nebo zcela bez doprovodu. Zpěvačky z Lady interpretují například vícehlasé milostné písně z Rejdové, svatební z Dobré Nivy nebo ženské rozkazovačky z Čierného Balogu – tedy písně, které si ženy poroučí u muziky a ta hraje dle jejich přání.
A cappella repertoár představují trávnice či milostné písně z Březové, ve kterých členky sboru následují styl zpěvu skutečných zpěvaček, které kdysi žily na stráních Bílých Karpat. Série těchto písní je na albu označena jako Pocty březovským zpěvačkám. Poctou je i táhlá milostná z Horňácka, která odkazuje k javornické zpěvačce Anně Kománkové.
Zemitější styl lidové hry představuje hudecké trio, dvoje housle a basa, které doprovází kopaničářské písničky z oblasti kolem Starého Hrozenkova. Protože jsou písně z různých míst a váží se k nim různé příběhy, je v bookletu alba mapka a povídání ke každému číslu.
A proč se album jmenuje Všelijake kvety? Peter Obuch, který se stal také kmotrem alba, to popsal takto: „Všelijaké kvety, ten názov pre mňa nie je len slovné spojenie z rejdovskej piesne či pestrá dramaturgia albumu, ale Lada samotná. Lady sú všelijaké kvety – pestré lúčne spoločenstvo rôznych pováh, profesií a veku, ktoré ale spolu súznie nielen v speve.“
Související
-
Podoby evropského folklóru
Anežka Heinzlová vybírá hudbu z pestré pokladnice zahraniční lidové hudby u příležitosti Evropského dne folklóru.
-
Folklorní road trip aneb V karavanu až na hudební světa kraj
Anežka Heinzlová cestuje obytňákem uvnitř i vně hranic vlasti a reportuje z festivalů, kapelové šňůry a hudebního tábora.
-
Nové nahrávky Ženského pěveckého sboru Lada a CM Vojtěcha Konečného
V rámci projektu folklorní prvovýroba vznikly společné nahrávky Ženského pěveckého sboru Lada z Prahy a brněnské Cimbálové muziky Vojtěcha Konečného.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.