Tři tipy na čajové směsi. Vyzkoušejte!

Začal březen. Český název tohoto měsíce se odvozuje od březosti samic zvířat. Druhý výklad odkazuje na rašení bříz.

V mnoha evropských jazycích je název měsíce odvozen od latinského Martius, což bylo pojmenování podle mytologického Marta, boha války a zemědělství. V římském kalendáři byl březen původně prvním měsícem v roce, neboť zima byla obdobím bez měsíců.

Dobrou zprávou je, že během března se prodlužuje délka dne. Poslední den v březnu je o světelnou část delší o 1 hodinu a 52 minut, než první březnový den.

V dnešním Apetýtu vám dáme hned tři návody na výborné čajové směsi, jejich autorkou je bylinkářka Blanka Kocourková, kterou znáte z našeho vysílání.

Čaj při nachlazení a zvýšené teplotě

  • květ černého bezu, květ lípy velkolisté, kořen proskurníku lékařského (stejné díly jednotlivých druhů)

Plicní čaj

  • plicník lékařský, listy podbělu a jitrocele, listy rozrazilu lékařského (stejné díly jednotlivých druhů).

Směs na nachlazení

  • použijeme 25 g květu černého bezu, 25 g květu lípy srdčité, 20 g kořene proskurníku lékařského a 30 g meduňky, do směsi můžeme přidat tymián, který má antibakteriální účinky, působí proti nachlazení, bolesti v krku a léčí horní cesty dýchací

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová