Světlá, tmavá, na sucho, ale i cibulová. Jak připravit jednotlivé druhy jíšek? Prozradí Babské rady

14. červen 2023

Jíška je nejstarší a nejznámější zahušťovadlo pokrmů, ale řekněme, že není jíška jako jíška. Tuto směs vždy připravujeme ze stejného množství rostlinného tuku nebo másla a mouky. Zásmažka se připravuje pražením mouky na tuku.

Rozlišujeme světlé nebo tmavé druhy i jíšku, která se dělá takzvaně na sucho. Na světlou jíšku se nejlépe hodí čerstvé máslo (ideálně tzv. ghí – přepuštěné máslo). Na tmavou jíšku, která bude mít silnější aroma, využijete ideálně sádlo. A suchou jíšku, tedy tu bez tuku, používáme při úpravě dietnějších pokrmů. Suchá jíška je jen dozlatova opražená hladká mouka. Pražíme ji v troubě nebo na sporáku pozvolna zhruba 10 minut.

K zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových, se hodí jíška cibulová. Její příprava je následující: Oloupanou a najemno nakrájenou cibulku osmažíte na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá výraznou zlatožlutou barvu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.