Zdraví v lahvi: Rajčatová šťáva je ideální pro boj s nedostatkem železa a zinku
Rajčatová šťáva dodá vašemu tělu neuvěřitelné množství vitamínů. Je bohatá na několik vitamínů B a nespočet prospěšných minerálů. Pijte rudou šťávu v případě nedostatku železa, zinku a draslíku. Nápoj snižuje záněty v těle a chrání buňky před poškozením. Umí také regulovat tělesný tuk.
Domácí varianta rajčatové šťávy je ta z rozmixovaných rajčat. Jak ji připravit? Rajčata nejdřív 15 minut vaříme, poté je protlačíme přes husté sítko, šťávu přivedeme k varu a můžeme ji ochutit solí a cukrem.
V lednici takto vydrží 5 dnů, jinak je nutné ji sterilovat. Kvůli výrazné chuti si ji řeďte vždy vodou v poměru 4:1 a lépe chutná vychlazená. Vytvořit můžete i rajčatový džus a to tak, když do pyré z vařených rajčat přidáte med.
Šťáva z rajčat je výborný základ rajčatových omáček a polévek, s přidanými bylinkami vykouzlíte i domácí kečup.
Související
-
Proč jsou kupovaná rajčata bez chuti? Trhají se nezralá a pak se na ně stříká etylen, líčí odborník
Co se můžeme dozvědět o potravinách z etiket? Jak je to s údaji o trvanlivosti, dováženými výrobky a třeba i škodlivým koktejlem „éček“? To vysvětlí odborník Pavel Smetana.
-
Kdy sklízet rajčata a kdy otrhat listy? Zkušený zahradník přidá rajčatové tipy
Rajčatům se letos daří. Barví se do červena, oranžova nebo do žluta, podle toho, jakou jste si na jaře vybrali odrůdu.
-
Indická rajčatová polévka
Léto je v plném proudu a Apetýt přináší recept na aktuální polévku. Hlavní ingredienci pravděpodobně najdete na zahrádce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.