Kofein: spojenec při sportu i narušitel spánku. Odbourat přijatý kofein zabere tělu hodiny

17. duben 2024

Kofein dokáže posilovat fungování metabolismu a umí i částečně odbourat tuk. Záleží ovšem na tom, jak dlouho se káva extrahuje. Platí tady, že čím déle, tím lépe. Využijte stimulační účinek kofeinu při vašich sportovních aktivitách – ne náhodou si sportovci před tréninkem dopřejí šálek kvalitní kávy. 

V Evropě se káva začala prodávat v roce 1615 a byla považována za léčivý prostředek. Sám kofein se v lidském těle dobře vstřebává, maximální účinek byste měli cítit po dvou hodinách od jeho konzumace, je dobře rozpustný ve vodě i v tucích. Dokáže snižovat práh bolesti, ve velkém množství může tělu uškodit.

Působením kofeinu dochází k omezení nebo oddálení produkce melatoninu, takzvaného hormonu spánku. Pokud máte s usínáním problém, kofeinu se vyhněte a kávu pijte jen ráno. Odbourat 90 % přijatého kofeinu totiž zabere tělu nejméně deset hodin.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.