Podrážděné nervy zklidní čaj z lipových květů. Ty sušte ve stínu a průvanu, doporučují Babské rady
Lípa je náš národní strom, který se může dožít vysokého věku, často stovek let. Květy lípy mají výraznou vůni a sbírají se celá soukvětí spolu s podpůrným listem.
Trhání se doporučuje v odpoledních hodinách. Květy se suší ve stínu a v průvanu, přičemž není vhodné je obracet.
Čaj z lipových květů se používá při nachlazení, horečkách, kašli, angíně, nespavosti nebo nervovém podráždění. Pomáhá také s úpravou žaludečních šťáv a má protizánětlivé účinky. Pro přípravu čaje přelijeme 2 čajové lžičky květů vroucí vodou, necháme 15 minut odstát, scedíme a dochutíme lžičkou medu. Tento čaj také vyvolává pocení a pomáhá rozpustit hleny.
Lipové listy se dříve vkládaly do úst kvůli dezinfekci dutiny ústní. Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládaly na končetiny při svalových křečích. Připravit si můžete také koupel v odvaru z lipových květů, která dodá kůži jemný zlatavý nádech.
Související
-
Léčivka i vzácné koření. Šafrán a jeho pozitiva – tiší bolest, uvolňuje napětí a posiluje paměť
Vzácné koření šafrán se objevuje i v naší lidové slovesnosti. Konkrétně se říká, že je něčeho jako šafránu. Znamená to, že je něco vzácné.
-
Bylinkový sirup za studena, nebo za tepla? Zjistěte, kam se hodí která bylina
Bylinkové sirupy jsou lahodné i léčivé. Účinky závisí na použitých bylinách. Lahodný sirup si můžete připravit z meduňky, růže, čechřice, dobromysli nebo pampelišky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.