Jak zatočit s chrápáním? Podle babských rad pomůže spaní na boku, čerstvý vzduch i bylinky
Chrápání známe všichni, například při nachlazení, kdy jsou dýchací cesty hůře průchodné. Pomoci mohou solné výplachy nosu. Je to snadná a účinná technika. Kdo si na ni netroufá, může zkusit šetrné nosní spreje s mořskou nebo minerální vodou.
Chrápání může významně omezit poloha spaní na boku. Doporučuje se spát na levém boku. Pomoci vám v tom může tenisový míček, který v obalu z látky přišijete na zadní část pyžama. Jakmile chce chrápající změnit polohu, nepohodlný míček ho donutí obrátit se zpět na bok.
Pro spáče, který vydává nelibé zvuky, je dobré vyšší podložení hlavy, tedy polštář navíc. Důležitou roli hraje také vzduch v místnosti, který by měl být ideálně čerstvý a ne příliš suchý.
Doporučují se také pokojové rostliny a pravidelné větrání ložnice. Na pomoc můžete vzít i bylinky: mátu, ostropestřec a dobromysl. Připravte si z nich léčivé nápoje.
Související
-
Češi se zařadili mezi největší spáče na světě. Nejkratší spánek hlásí jihovýchodní Asie
Češi sami sebe řadí mezi největší spáče na světě. Plyne to z velké britsko-francouzské studie, do které se zapojilo více než 700 tisíc dobrovolníků ze 63 zemí světa.
-
Nemůžete usnout? Dodržujte 10 pravidel pro zdravý spánek, můžete tak předejít i rakovině
Stává se vám, že ne a ne usnout, i když jste k smrti vyčerpaní? První pomocí v boji proti nespavosti může být dodržování základních pravidel spánkové hygieny.
-
Jak zlepšit svůj spánek? Neusínat u televize a mít režim, doporučuje odbornice na spánek
Hostem vysílání Českého rozhlasu Karlovy Vary byla Katarína Evansová, chronobioložka z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hlavním tématem rozhovoru byl spánek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka