Studny a seismická čidla. Silničáři v Brně chystají ražbu tramvajového tunelu

9. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na ulici Žabovřeskou v Brně

Dnes v Brně silničáři provedou první zkušební odstřel skály pod Wilsonovým lesem. Povede skrz ni tramvajový tunel u Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. Stavba ovlivňuje nejen dopravu, ale i okolní obyvatel z nedalekých domů.

ŘSD musí kvůli stavbě VMO v blízkých domech monitorovat hluk i studny

„Kontaktovala nás firma, která má na starosti monitoring spodních vod a toho, jestli s nimi stavba nic nedělá a jestli nic nepoškozuje. S tím, že by chtěli chodit naši studnu pravidelně kontrolovat, měřit hladinu vody a několikrát za celou stavbu změřit i kvalitu té vody, jestli se nic nemění,“ ukazuje paní Zuzana na zahradě domu v Pisárkách na starou zelenou studnu, skrytou mezi stromy a keři.

Dům, ve kterém bydlí, je pár desítek metrů od stavěného okruhu. „My už jsme tady zažili stavbu pisárecké křižovatky, takže s těmi velkými stavbami máme zkušenost. Zatím je to největší zážitek pro mého dvouletého syna, pro kterého jsou všechny bagry a vrtací přístroje spektakulární podívaná, takže se těším, že budeme ke stavbě chodit na procházky,“ doplňuje žena.

ŘSD musí kvůli stavbě VMO v blízkých domech monitorovat hluk, studny  i otřesy od plánovaných detonací

K okruhu a nyní nevyužívaným tramvajovým kolejím je to pěšky jen kousek. Nejlepší výhled na silnici je z neupravené stezky v kopci. Na skálu vedou strmé, trochu se bortící kamenné schody. Na okraji kopce stojí několik rodinných domů nebo vilek. Nachází se v zóně ovlivnění stavby.

„To je oblast, na kterou může mít vliv ražba toho tunelu. Takže připravujeme oplocení oblasti ve Wilsonově lese. A v těch domech, které jsou blízko té zóně, jsme provedli pasportizaci, abychom případně věděli, jestli tam napácháme nějaké škody. Zároveň do vybraných objektů instalujeme seismická čidla, samozřejmě se souhlasem majitelů, abychom věděli, jak ty odstřely při ražbě tunelu mají vliv na zónu ovlivnění,“ vysvětluje šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Samotný převoz nálože není úplně jednoduchá operace, protože auto s výbušninou může jet jenom po předem stanovené trase a nesmí se z ní odklonit, takže teoreticky kdyby vůz jel po dálnici D1 a tam se vytvořila kolona, tak z ní nesmí uhnout a místo objet, ale musí zůstat na předem nahlášené trase, než bude zase průjezdná. I proto specializovaná firma ještě potvrzovala, že dnes z Vyškova opravdu dorazí, s ohledem na včerejší situaci na silnicích kvůli sněhu a ledovce.

Pozůstatky kamenného mlýna

Seismické čidlo bude otřesy kontrolovat ve třech domech. Těsně pod nimi povede půl kilometru dlouhý tunel. Na práce u skály dole, u silnice poblíž Kamenomlýnského mostu přes řeku Svratku, už se chystají nejen dělníci, ale taky archeologové. „Čekáme, že bychom tam mohli najít pozůstatky kamenného mlýna. Protože tam od konce 18. století bývala osada. Ta dostala jméno podle středověkého mlýna, který se pod skálou nacházel. Máme o něm první zprávu z roku 1366, kdy je uváděn už jako pustý, takže se domníváme, že bychom pod vozovkou mohli najít nějaké pozůstatky,“ věří archeolog Václav Kolařík.

Čtěte také

Práce na tři roky

Ražba tunelu by měla naplno začít v březnu. Silničáři ještě řeší s úřady a policií, jaký to bude mít vliv na okolní dopravu. Dostavba Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici v Brně má trvat zhruba tři roky. Ředitelství silnic a dálnic za to společně s městem zaplatí přes dvě miliardy korun.

Zanikne díky tomu úzké silniční hrdlo, kterým denně projede čtyřicet tisíc aut. Zároveň vznikne pohodlný přístup k cihlové gotické kapli svatého Antonína Paduánského. Město ji nechá opravit. A protože bude stát hned vedle portálu budoucího tunelu, bude nově zasvěcená i svaté Barboře, patronce důlních staveb a tunelů. Dopravní nadšenci z brněnského dopravního podniku se na tom domluvili s biskupem Vojtěchem Cikrlem. Brno díky tomu bude mít v Česku první tramvajový tunel s vlastní kaplí.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související