Šéf brněnských tepláren: Kotel na štěpku ceny znovu sníží, už za dva roky

11. září 2023

Teplárny Brno sníží cenu tepla dodávaného domácnostem. Do budoucna slibují další pokles, potvrdil ve vysílání Českého rozhlasu Brno jejich generální ředitel Petr Fajmon.

Válka na Ukrajině vytáhla brněnské ceny tepla prudce vzhůru. Hlavním zdrojem tepláren je totiž spalování zemního plynu. Teď městský podnik zlevňuje, protože ceny plynu klesly. A naopak, podnikům využívajícím například uhlí hrozí zdražování nejen kvůli ceně paliva, ale i emisních povolenek.

Podle Fajmona cena tepla pro průměrnou domácnost před válkou na Ukrajině činila 16 tisíc korun ročně. Pak stoupla více než dvojnásobně, podle odhadů měla za letošek činit 35 tisíc korun. Lidé však šetřili a na jaře mírně klesla cena, takže aktuální odhad za letošek je 28 až 29 tisíc korun.

„Mimo jiné jsme velice pečlivě vyvažovali výrobu tepla a elektřiny, abychom mohli prodat maximum elektřiny, což teplo zlevňuje,“ podotkl Fajmon.

Topí plynem i odpady

Teplárny Brno získávají zhruba 80 % tepla s pomocí spalování zemního plynu. Velkou část zbývajícího tepla dodává spalování odpadů v městské spalovně. Ta chystá dostavbu třetího kotle, který by její produkci ještě zvýšil. Spalovna i teplárny současně využívají výroby tepla k produkci elektřiny, kterou prodávají.

Brněnské teplárny, které jsou v majetku radnice, zásobují více než polovinu obyvatel Brna a dodávají teplo řadě podniků a institucí. Po zlevnění od 1. října by podle Fajmona měly být ceny srovnatelné či nižší než v řadě srovnatelných měst. Ještě stále ale nejsou na původní hodnotě.

Další pokles slibují teplárny za dva roky po dostavění kotle na dřevní štěpku. A další po případném zprovoznění přivaděče z dukovanské elektrárny.

Kdo zaplatí téměř dvě desítky miliard korun za teplovod z Dukovan? Jak se měnily ceny plynu, který teplárny kupovaly? A bude mít Brno dostatek dřeva na pálení v nové výtopně? Nejen o tom v rozhovoru s Petrem Fajmonem v pořadu Den na Moravě.

Spustit audio

Související