Recepty na domácí sýry
Dva recepty, které zazněly v sobotním Apetýtu s Marcelou Vandrovou 2. února.
Domácí tavený sýr
Potřebujeme:
1 tvaroh, 1 rovnou lžicku jedlé sody, 1 lžičku rozpušteného másla, trošku soli a podle chuti nasekanou šunku, bylinky, kmín, zeleninu, salám
Příprava:
Tvaroh dobře rozmícháte se sodou a necháte 10 minut odležet, potom přidáte najemno nakrájenou šunku či jinou přísadu a potom máslo. Dobře promícháme a necháme odležet.
Aby soda nebyla příliš cítit doporučují posluchačky nechat odležet v dobře uzavřené misce do druhého dne.
Domácí Lučina podle paní Zdeny z Holešova
Postup:
Připravíme si 3 velké bílé jogurty a 1 šlehačku nebo 12% smetanu na vaření. Suroviny smícháme, osolíme, nachstáme si hlubší misku nebo kastrolek, do cedníku vložíme plátýnko a na ně dáme vzniklou hmotu odkapat.
Necháme 24 hodin odležet v teple a vznikne lahodný sýr - z tohot množství cca 60 dkg (lze dělat i z poloviny surovin). Odkapanou tekutinu nevyléváme, můžeme ji vypít anebo přidat do těsta na domácí chleba, který pečeme v pekárně.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.