Projel Afriku od Maroka po Kapské město na kole. Tadeáš Šíma o svém dobrodružství vydal knihu
Poslechněte si ukázky a rozhovor, který s autorem knihy Na kole přes Afriku vede Radek Štěpánek.
Prachatický rodák Tadeáš Šíma měl v dětství dva sny – vypravit se do Afriky a poznat zblízka její obyvatele a také stát se spisovatelem. V roce 2016 naskočil do sedla kola a vyrazil. Nakonec se mu sen podařilo splnit. Opravdu projel Afrikou podél západního pobřeží od Maroka až po Kapské město. Jeho trasa byla dlouhá 13 000 kilometrů a zdolat ji zabralo přes sedm měsíců. Cestou si vedl deník, který doprovázel zábavnými ilustracemi.
Druhý sen se mu splnil letos. Deníkové zápisky se mu totiž podařilo využít k rekonstrukci vlastního napínavého příběhu, který letos vydalo brněnské nakladatelství Host. Kniha Na kole přes Afriku čtenáře zavede do náruče větru a písku uprostřed saharských dun, na rozmoklé blátivé cesty skrývající obří hady v okolí rovníku, do stínu baobabů i na vlny rozbouřených řek. Mezi vraky aut opuštěných v písku, za pouličními prodavači, pytláky, pastevci i strážci v národních parcích, kde Šíma toužil spatřit stopy proslulé africké divočiny. A také do tmy. Té vzdoroval násadou od krumpáče – jednou z mála upomínek na domov, která ho provázela po celé cestě.
Kdy Tadeáše Šímu napadlo, že by se jeho cestovní deník mohl stát základem knihy? „Bylo to hned za řekou Senegal, jakmile jsem přejel saharskou poušť a zvládl byrokratický proces ve městečku Rosso na hranicích Mauritánie a Senegalu,“ vysvětluje autor. „A po měsíci v poušti, kde těch zážitků bylo opravdu hodně, jsem si řekl, že bude stát za to knihu napsat. A to jsem ještě nevěděl, kolik zážitků mě teprve čeká.“
Drsné tváře Afriky
Šíma projel na kole celkem patnáct států. Radka Štěpánka zajímalo, která tvář Afriky v cestovateli zanechala nejhlubší stopu. „Mám rád drsné tváře. A ty nejdrsnější jsem potkal v okolí rovníku. V Gabunu nebo v Kongu jsem potkával spoustu domorodců, kteří mi zůstali v hlavě do dneška a rád na ně vzpomínám.“
Změnil se Šímův pohled na Afriku oproti představě, kterou měl, než se na tento kontinent vydal? „Já jsem se Afriky obrovsky bál,“ přiznává autor. „Všichni mi říkali, že je to pro cestovatele jeden z nejtěžších kontinentů. Byl jsem strašen ze všech stran.“ Nyní už má Tadeáš Šíma za sebou tři cesty po Africe. „Jsou tam lidé stejně jako v Evropě, kteří mají ty samé problémy, jako máme u nás. Lidé, kteří chtějí zažívat stejné emoce jako my, jenom v jiném prostředí.“
Hon na pytláky
V knize Na kole přes Afriku Šíma popisuje svůj první kontakt s Arthurem Sniegonem. Teď v zimě se za ním znovu vydal – proč? „Arthur je třinecký rodák, který se do Afriky vypravil před osmi lety. Shodou okolností střední Afriku také procestoval na kole, i na kajaku. Usadil se hlavně v Kongu a v Čadu i ve Středoafrické republice, kde se snažil chránit tamější přírodu a specializoval se hlavně na slony.“ Sniegon bojuje proti pytlákům a pašerákům slonoviny se svou organizací Save Elephants .
„Dohodli jsme se, že by bylo hezké založit tam projekt fotopastí, které bychom instalovali v pralese, většinou na pytláckých stezkách, a neorientovali se jenom na zaznamenání divokých zvířat, ale i na pohyb pytláků – nejlépe zachytit pytláky přímo při činu.“ To se také podařilo. V listopadu 2019 nainstalovali na severu Konga u hranic s Kamerunem přes třicet fotopastí, které dodneška monitorují pohyb pytláků. „Už máme i obrázky pytláků s ulovenými trofejemi, takže si myslím, že ten projekt má smysl,“ vysvětluje Šíma. Policii to sice jako důkaz nepostačuje. „Většinou tam musíš vzít pytláka za ruku a dovést ho. Ale ty obrázky jsou přínosné, protože ti lidé jsou z okolních vesnic a organizace, které jsme ty obrázky předali, zajišťuje chytání těch lidí. Dovádí je ke spravedlnosti za pomoci policie.“
Návrat a druhá knížka
Do Konga by se chtěl Tadeáš Šíma opět vrátit – ideálně na tři nebo čtyři týdny letos v říjnu. Má však také rozepsanou druhou knížku. Nejbližším cílem cestovatele a spisovatele ale je představit veřejnosti svou prvotinu Na kole přes Afriku. Stane se tak v pražském Rock café 22. září. Posluchači Českého rozhlasu Brno však v magazínu Zelný rynk uslyší ukázku z knihy v autorově podání už v sobotu 18. července.
Související
-
Na kole z Ománu domů. Tadeáš Šíma přejel Saúdskou Arábii a Blízký východ, zastavil ho až koronavirus
Cyklocestovatel Tadeáš Šíma je první Čech, který přejel pouštní Saúdskou Arábii na kole, a to v rámci svojí cesty z Ománu do Česka.
-
Tadeáš Šíma projel na kole celou Afriku. Vezl s sebou i násadu od krumpáče
Během sedmi měsíců našlapal na kole 13 tisíc kilometrů. Šestadvacetiletý Tadeáš Šíma z Prachatic dokázal v sedle projet napříč africkým kontinentem od severu k jihu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.