Plesné tašky z Hlohovce

Recept na plesné tašky od Anny Střelské z Hlohovce, zazněl ve čtvrtek 20. března.

Suroviny:
800 g oloupaných uvařených namletých brambor, 200 g hladké mouky, 200 g polohrubé mouky, 1 polévková lžíce rozpuštěného sádla, 3 kávové lžičky soli

Postup:
Večer před přípravou, den předem, si nachystáme bramborové těsto. Uvaříme brambory ve slupce, oloupeme a druhý den je pomeleme na masovém mlýnku, abychom dostali kompaktní hmotu.

Zapracujeme 200 g hladké a 200 g polohrubé mouky, přidáme rozpuštěné sádlo, sůl, zpracujeme těsto a rozdělíme na 8 dílů.

Jednotlivé díly vyválíme na pomoučeném vále, rozválíme na výšku 2-3 milimetry a pak je klademe napříč. Pomastíme rozpuštěným sádlem a posypeme hrubou krupicí.

Smotáme a předěláme na dobře vymaštěný plech. Poté ještě jednou znovu pomastíme a dáme péct do vyhřáté trouby na 220 stupňů - když vidíme, že jsou tašky zespodu zlaté, otočíme a znovu pečeme až do zezlátnutí.

Podávají se studené i teplé. V Hlohovci se k nim podává fazolová polévka se širokými nudlemi.

autor: Alena Šedivá

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...