Odbourat efekt hranic trvalo roky, říká valtický kastelán Richard Svoboda

16. březen 2023

Zámek ve Valticích láme rekordy v počtu návštěvníků. Lidé se vracejí a objevují, co jim dříve zůstalo skryto, tvrdí jeho kastelán.

Nejnavštěvovanějším ze stovky objektů ve správě Národního památkového ústavu je už tradičně zámek v Lednici. Na čelných místech seznamu však začíná pravidelně zářit i druhý z velkých objektů, které daly název Lednicko-valtickému areálu.

Zámek ve Valticích je už na nadcházející sezónu připravený. „Zima patřila třeba rozsáhlým opravám parket a restaurování některých vystavených obrazů,“ říká kastelán Richard Svoboda. Loni zámkem prošlo 75 tisíc lidí. „To je číslo za okruhy, které provozujeme přímo my. Pokud bychom přičetli pronajímané prostory, tedy Salon vín a kolonádu na Rajstně, dostaneme se na víc než dvojnásobek,“ připomíná.

Z Lednice to je o něco víc než sedm kilometrů

Na lednický zámek ani rostoucí valtická čísla ještě nemají. Tamní zámek vykazuje kolem tří set tisíc prodaných vstupenek ročně. Z Lednice do Valtic to přitom je jen něco přes sedm kilometrů.

Zámek Lednice

Jak si tedy kastelán vysvětluje, že Valtice zůstávají ve stínu lednických památek, i když pro rod Lichtenštejnů byly právě ony dlouhou dobu hlavním sídlem? „Já si kladu otázku, jestli pro mnoho lidí nezůstávaly Valtice roky jaksi ze setrvačnosti v pohraničním pásmu. A teď postupně odhalují i naše kouzlo. Třeba i když se s dětmi a vnoučaty vracejí na místa, kam mířili jako školáci. A objevují, co nabízí i okolí,“ nabízí jedno z vysvětlení. Dodává, že stále více lidí objevuje i mimořádnost krajiny v kombinací s nabídkou vína a gastronomie. A také kulturu, k čemuž přispívá třeba i obnovené barokní zámecké divadlo.

Letos lidé uvidí ve Valticích třeba obří včelu

Ve Valticích letos kromě úprav interiérů chystají i velkou výstavu. „Jakmile skončí letošní Valtické vinné trhy, chtěli bychom v naší jízdárně mít netradiční nabídku. Dvě desítky obřích modelů hmyzu, a když říkám obří, tak tím myslím třeba až pět metrů,“ prozradil Svoboda. Volba to není náhodná, lednicko-valtický areál je i mimořádnou přírodní lokalitou.

Jak vnímá kastelán valtického zámku výši vstupného, která bude na základní okruh 240 korun? Kolik z nákladů na provoz vybrané peníze zaplatí? A jak je na tom valtický zámek co se týče stavu areálu ve srovnání s dalšími památkami?  I o tom v rozhovoru pro Den na Moravě Českého rozhlasu Brno.

Spustit audio

Související