Některé látky v předmětech každodenní spotřeby poškozují zdraví, pátrat po nich budou badatelé z Brna
Brněnští vědci z ústavu RECETOX chtějí odhalit skrytá zdravotní rizika předmětů každodenní spotřeby. Zapojili se proto do výzkumného projektu ENDOMIX. Ve spolupráci s kolegy ze zahraničí se zaměří nejen na jednotlivé látky ve věcech obsažené a jejich dopad na zdraví, ale také na to, jak působí jejich směsi.
Zajímat je budou endokrinní disruptory – chemické látky, které mohou narušovat a poškozovat lidský hormonální systém. „Záměrem je podívat se podrobněji, jak ovlivnění endokrinního systému působí na imunitu. Imunitní změny se pak mohou podílet na řadě různých typů onemocnění. Jsou to například alergie, astma, ekzémy, ale i další věci, které souvisí s endokrinní regulací a s imunitou, takže třeba i reprodukční zdraví, případně kardiovaskulární onemocnění,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny bioanalytické toxikologie Klára Hilscherová.
Čtěte také
Praktickým výstupem z projektu, který potrvá do roku 2027, mají být podklady pro to, aby bylo možné přijmout potřebné regulace, které zabrání užívání škodlivých látek a jejich směsí. Jak připomíná docentka Hilscherová, mnohé ale mohou lidé udělat ještě před tím, pokud se budou o téma aktivně zajímat. „Existují i stránky, kde se dá hodně informací najít, bohužel ne moc v češtině. Jsou to stránky Evropské chemické agentury, která zastřešuje hodnocení bezpečnosti látek, a pak také různé asociace, které se zabývají právě tím, že vyhledávají výrobky, které jsou s garantovaným menším zatížení endokrinních disruptorů.“
Na jaké předchozí projekty ústavu RECETOX věnované dopadům škodlivých látek na zdraví ENDOMIX navazuje? Jak náročné je stát se součástí takto rozsáhlého mezinárodního projektu? A kdy budou první výstupy? Dozvíte se v rozhovoru.
Související
-
Prací v Antarktidě jsme pomohli zařadit naši zemi mezi světovou elitu, říká polárník Nývlt
Brno už má dvě výspy v Antarktidě. K základně na ostrově Jamese Rosse možná přibude druhá, základ pro ni už existuje.
-
Vědci z Brna budou hledat léky na vzácná onemocnění, získali na to evropský grant 15 milionů eur
Bádat, jak pomoci lidem, na jejichž nemoc dosud neexistuje lék, budou vědci v centru CREATIC (pod křídly brněnské Masarykovy univerzity.
-
Máme ambice dělat rychlou vědu, plánuje ředitelka SYRI a rekapituluje první rok fungování institutu
Rok funguje Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Cílem SYRI je nedělat vědu pro vědu, ale nabízet řešení pro konkrétní situace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.