Vědci z Brna budou hledat léky na vzácná onemocnění, získali na to evropský grant 15 milionů eur
Bádat, jak pomoci lidem, na jejichž nemoc dosud neexistuje lék, budou vědci v centru CREATIC (Central European Advanced Therapy and Immunology Centre) pod křídly brněnské Masarykovy univerzity. Kromě evropských peněz na to budou moci využít i další podporu ve výši přes půl miliardy korun, která přichází z Operačního programu Jan Amos Komenský.
Čtěte také
Unikátnost projektu spočívá v propojení vědeckého pracoviště s klinikami, kde se lidé se vzácnými onemocněními léčí. Léky totiž budou vyvíjeny přesně na míru konkrétním pacientům. „To jsou typy terapií a léčiv, které se nevyrábí nějakou chemickou syntézou, ale vyvíjí se z buněk konkrétního pacienta. Vy nejdřív potřebujete toho pacienta s danou diagnózou, následně se jeho buňky přetváří tak, aby se třeba vylepšily či změnily jejich vlastnosti, a pak se zase tomu stejnému pacientovi aplikují zpět. Blízkost pacienta je naprosto zásadní,“ vysvětluje ředitelka centra Regina Demlová.
Tým lidí, kteří pracují v centru CREATIC, ale nebude začínat od nuly. Už v minulosti se vědci z Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zaměřil na vývoj léčiv pro vzácná nádorová onemocnění postihující zejména dětské pacienty, a také na diagnózu epidermolysis bullosa, známou jako nemoc motýlích křídel. Navíc budou spolupracovat s podobně zaměřenými pracovišti v zahraničí – například s německým institutem Fraunhofer IZI.
Jak dlouho vývoj takto unikátních léků trvá? A kolik pak stojí terapie pro jednoho pacienta? O tom se dozvíte více v rozhovoru s Reginou Demlovou.
Související
-
Nedokážu si představit, co prožívali mí rodiče, přiznává žena s vzácnou Gaucherovou chorobou
Když byla Kateřina Uhlíková v pubertě, diagnostikovali jí vzácnou Gaucherovu chorobu. Dnes má dvě děti, běhá maraton a na první pohled žije úplně běžný život.
-
Host Dne na Moravě: Hana Bučková a Pavel Melichárek
Lidem s nemocí motýlích křídel pomáhá organizace DEBRA. Tu založila Hana Bučková, kterou přivítáme ve studiu spolu s ředitelem organizace Pavlem Melichárkem.
-
Vzácná onemocnění má 500 tisíc Čechů. Nám se vyplatilo dceři o fibróze nelhat, popisuje Arellanesová
Jak Asociace pro vzácná onemocnění vychovává novou generaci mediků? Jak v rodině tyto převážně genetické poruchy zvládat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.