Meduňka lékařská: Léčivá bylina pro migrény a klidný spánek. Vyrobíte z ní i domácí likér
Meduňka má své rodové jméno z řeckého slova, jehož význam je včela. Možná proto, že meduňka lékařská včely přitahuje. Její listy mají intenzivní citronovou vůni a má pověst jako léčivá a osvěžující bylina.
V jižní Evropě se o ní říká, že je „potěšením srdce“ a „elixírem života“. Čerstvá meduňka se může vylouhovat v horké i studené vodě. Při bolestech hlavy a migréně se doporučuje natírat čelo a spánky podrcenými listy nebo tinkturou.
Využít se dá i na výrobu domácího meduňkového likéru. Budete potřebovat: čerstvou nebo sušenou nať meduňky, destilát bez výrazné chuti a vůně, kardamom, hřebíček a med. Nať meduňky naložíme do alkoholu, přidáme kardamom a hřebíček na ochucení. Po dvou týdnech přecedíme a přidáme med podle chuti. Likér skladujeme v lahvích v temné místnosti a užíváme po lžičkách v případě nevolnosti nebo před usnutím.
Související
-
Podrážděné nervy zklidní čaj z lipových květů. Ty sušte ve stínu a průvanu, doporučují Babské rady
Lípa je náš národní strom, který se může dožít vysokého věku, často stovek let. Květy lípy mají výraznou vůni a sbírají se celá soukvětí spolu s podpůrným listem.
-
Léčivka i vzácné koření. Šafrán a jeho pozitiva – tiší bolest, uvolňuje napětí a posiluje paměť
Vzácné koření šafrán se objevuje i v naší lidové slovesnosti. Konkrétně se říká, že je něčeho jako šafránu. Znamená to, že je něco vzácné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.