Meduňka lékařská: Léčivá bylina pro migrény a klidný spánek. Vyrobíte z ní i domácí likér

16. srpen 2024

Meduňka má své rodové jméno z řeckého slova, jehož význam je včela. Možná proto, že meduňka lékařská včely přitahuje. Její listy mají intenzivní citronovou vůni a má pověst jako léčivá a osvěžující bylina.

V jižní Evropě se o ní říká, že je „potěšením srdce“ a „elixírem života“. Čerstvá meduňka se může vylouhovat v horké i studené vodě. Při bolestech hlavy a migréně se doporučuje natírat čelo a spánky podrcenými listy nebo tinkturou.

Využít se dá i na výrobu domácího meduňkového likéru. Budete potřebovat: čerstvou nebo sušenou nať meduňky, destilát bez výrazné chuti a vůně, kardamom, hřebíček a med. Nať meduňky naložíme do alkoholu, přidáme kardamom a hřebíček na ochucení. Po dvou týdnech přecedíme a přidáme med podle chuti. Likér skladujeme v lahvích v temné místnosti a užíváme po lžičkách v případě nevolnosti nebo před usnutím.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.