Lokalita Těšetice-Kyjovice je oknem do pravěku. 60 let výzkumu přibližuje brněnská výstava
Už 60 let archeologové zkoumají lokalitu Těšetice-Kyjovice nedaleko Znojma. Právě na tomto místě byl objeven kruhový sociokultovní areál, tzv. rondel. Poznatky z lokality pomáhají vědcům ve výzkumu evropského neolitu. „Dnes už nemusíme odkrývat velké plochy, díky moderní technice se můžeme zaměřit na konkrétní místa,“ popisuje archeolog Peter Tóth. Práci vědců veřejnosti přibližuje výstava 60 let výzkumu Těšetice-Kyjovice: od pravěké vesnice k modernímu výzkumnému centru.
Související
-
Jsme opak popelářů. Z odpadků po zaniklých civilizacích rekonstruujeme život, vypráví archeolog
„V nové laboratoři chceme popsat genetický základ lidstva hluboko do minulosti,“ popisuje archeolog Jiří Macháček. Poslechněte si celý rozhovor.
-
Archeopark Pavlov u Dolních Věstonic odkrývá unikátní naleziště kostí z dob lovců mamutů
Archeopark Pavlov v těsné blízkosti Novomlýnských nádrží na jižní Moravě vás zavede až tisíce let zpátky do historie. Toto místo je velmi bohaté na pravěké vykopávky.
-
Archeologie mě i po 30 letech pořád baví, jen na to pivo po práci už není čas, směje se Marek Peška
Co přivedlo Marka Pešku k archeologii? A co prozradil o nálezech na Mendlově náměstí, kde probíhá rekonstrukce? To si poslechněte v Apetýtu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.