Archeologie mě i po třiceti letech pořád baví, jen na to pivo po práci už není čas, směje se Marek Peška
O oblíbeném keramickém střepu a o nedávném objevu keltské železářské pece v Bzenci jsme si povídali s archeologem Markem Peškou. Co ho přivedlo k archeologii? Jak vypadá den archeologa a v jakých podmínkách pracuje? A co prozradil o nálezech na Mendlově náměstí, kde probíhá rekonstrukce?
Související
-
V Uherském Brodě archeologové zkoumají nejrozsáhlejší naleziště z doby římské v regionu
Při výzkumu pod budoucími bytovými domy na sídlišti Olšava v Uherském Brodě se archeologům podařilo odkrýt zatím nejrozsáhlejší lokalitu z doby římské na Uherskobrodsku.
-
Památky před běsněním válek neochráníme. Řešením je jen dokumentace, říká archeolog Ladislav Stančo
Jako středoškolák se Ladislav Stančo zajímal o židovství, hebrejštinu i kabalu. Hebraistiku chtěl studovat, obor ale neotevírali, tak se přihlásil na klasickou archeologii.
-
Archeologové našli poblíž centra Brna doklady slovanského osídlení
Archeologové při záchranném průzkumu mezi ulicemi Cejl a Bratislavská našli důkazy o původním slovanském osídlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.