Kurkuma vám posílí imunitu. A maska z kurkumy pak pomůže na mastnou problematickou pleť

13. červen 2024

Kurkuma neboli indický šafrán se používá především v kari koření a díky své výrazné žluté barvě jako potravinářské barvivo.

Podporuje správnou funkci trávicího systému i správnou tvorbu žluči, pozitivně ovlivňuje stav kloubů, jejich pohyblivost, pevnost chrupavek a tkání. Pro udržení duševní rovnováhy a správnou funkci oběhového systému a zdravou činnost srdce je vhodné užívat kurkumu denně, doporučená dávka je jedna čajová lžička. Kurkuma posílí imunitu, proto je dobré přidávat ji do jídla a pít ve formě čaje.

Pleťovou masku z kurkumy, která pomůže na mastnou problematickou pleť, připravíte následovně. Smícháte jednu lžičku kurkumy, dvě lžíce mouky, tři lžíce bílého jogurtu a jednu lžičku medu. Směs dáte do lednice, aby byla konzistence tužší, nanesete na obličej a necháte 15 minut působit. Poté ji smyjte vlažnou vodou.

Pokud kurkumu přidáte při pečení do mouky, docílíte nádherné žluté barvy korpusu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.