Babské rady: Konzumace avokáda vám sníží tlak, maska pak vyživí suchou pleť

21. červen 2024

Konzumace avokáda léčí oběhové obtíže, snižuje vyšší krevní tlak a podporuje hubnutí. Kosmetickým bonusem je vitamín E, proto mastná avokádová maska z rozmačkané dužiny vyživí, zvláční a vyhladí suchou pleť.

Oloupání avokáda usnadní co nejostřejší nůž. Tím projeďte avokádo uprostřed dokola kolem pecky, po rozpůlení otočte avokádem do stran a oddělte ho na dvě části. Zbývá jen vzít lžíci a krouživým pohybem vybrat čerstvý vnitřek plodu.

Avokádo začíná zrát po utržení ze stromu, proto je necháváme při pokojové teplotě dozrát, pak je ukládáme do lednice. Můžete si zkusit vypěstovat i vlastní avokádo. Pecku dáte do sklenice s vodou a postavíte na okno. Jakmile vyrazí zelený výhonek, přendejte pecku do květináče se zeminou a umístěte ho na slunném místě.

Spustit audio

Související

  • Dip z avokáda

    V pondělních Babských radách jsme velebili avokádo a jeho blahodárné účinky nejen při konzumaci, ale třeba i využití v kosmetice.

  • Guacamole

    Pro recept do dnešního Apetýtu se vydáme do dalekého slunečného Mexika. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.