Kopr jen do omáčky? Zkuste si doma upéct brynzový koláč s koprem
Vůně kopru je sladká a aromatická. Kopr chutná po kmínu a anýzu a je nepatrně hořký. Dorůst může až do výšky 1 metru.
Nať se sklízí před rozkvětem, na podzim se sklízejí koprová semena. V antické kuchyni se věřilo, že tato rostlina posiluje. Kopr dostávali římští gladiátoři do pokrmů před souboji.
Asi nejznámější užití kopru je v omáčce, my vám ale v Babských radách nabídneme originální recept na brynzový koláč s koprem.
Budete na něj potřebovat: 1 balíček listového těsta, 250 g brynzy, 250 g tvrdého sýru, 500 g tvarohu, 3 lžíce kopru a 1 vejce. Těsto rozdělte na poloviny, jednu vyválejte a dejte na plech. Z brynzy, tvarohu, sýru a kopru vymíchejte hladkou náplň a rozetřete ji na těsto. Vyválejte druhou polovinu těsta a tou spodní část koláče zakryjte, okraje přitlačte, povrch jemně propíchejte vidličkou a potřete vajíčkem. Pečte zhruba 50 minut.
Související
-
Kopr není dobré pěstovat blízko fenyklu
V důsledku vzájemného opylení kopru a fenyklu se tvoří nekvalitní semena, která se nehodí na výsev.
-
Losos v koprové omáčce. Dejte šanci netradiční kombinaci, kopr odpradávna patří do české kuchyně
Losos patří mezi nejdostupnější ryby na našem trhu. V kuchyni se dají využít téměř všechny jeho části. Losos patří mezi tučnější ryby. Více tuku obsahuje její břišní čás.
-
Zájem o pěstování léčivých bylinek v Česku roste. V truhlících se objevuje nejčastěji máta a kopr
Pěstování léčivých bylin je mezi Čechy stále oblíbenější. Ve srovnání s minulými roky byl letos zájem o některé druhy semen téměř trojnásobný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.