Jak využít topinambur v kuchyni? Dejte ho do salátů, kaší i polévek
Topinambur – hlíznatá zelenina, která si labužníky podmanila ořechovou nasládlou chutí, připomíná artyčoky i jedlé kaštany. Zajímavé je, že topinambur můžete jíst i syrový, lidově označovaný jako „židovské brambory“.
Rostlina je vysoká jeden až tři metry a pyšní se žlutými květy. Její podzemní výběžky končí hlízami velikosti brambor, vzhledem však připomíná spíše zázvor. Topinambur má nízký obsah kalorií, ale díky vysokému obsahu vlákniny je velmi sytý. Jeho nadměrná konzumace může vést k zažívacím potížím.
Chcete-li zabránit ztmavnutí syrové a oloupané hlízy, ponořte ji do vody s citronovou šťávou. Slupku lze snáze odstranit po blanšírování.
Nastrouhejte ho do salátů, polévek nebo omáček, připravte si kaši – stejným způsobem jako tu bramborovou. Z pražených hlíz topinamburu se také připravuje náhražka kávy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.