Dopadne to jako vždycky, říká Pavel Švanda ke knize fejetonů, úvah i úchylek
Poslechněte si besedu s brněnským spisovatelem a publicistou. Nejen o jeho nové knize.
Soubor publicistických textů básníka, prozaika, esejisty a emeritního profesora JAMU Pavla Švandy vydalo letos brněnské Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK). Knížka má název „Dopadne to jako vždycky: fejetony, úvahy a úchylky“.
Pavel Švanda
Znojemský rodák Pavel Švanda (*1936) je spisovatel a novinář, žije a působí v Brně. Patří ke skupině označované jako Šestatřicátníci (mj. i Václav Havel, Jiří Kuběna, Věra Linhartová či Josef Topol). Působil v časopise Host do domu a byl i členem skupiny kolem časopisu Tvář. Za normalizace vystřídal řadu zaměstnání, účastnil se i neoficiálních brněnských aktivit seskupených kolem filozofa Josefa Šafaříka. Po roce 1989 vyučoval na JAMU, byl redaktorem Akordu i deníku Lidová demokracie. Je nositelem Ceny města Brna.
Proč? V posledním textu knížky, který zazněl před časem také v rozhlasovém magazínu Zelný rynk, Pavel Švanda píše: „I když byla Evropa pokryta oběťmi, hospodářsky zničena a zbavena sebedůvěry, život se vždy pozvedl. Evropané šli dál svou podivuhodnou cestou. – Netřeba se obávat. Dopadne to jako vždycky. S námi, nebo bez nás, vždy za vážného zpřítomňování té tiché pečeti, pro niž máme jen slovo tajemství.“
Co je míněno slovem „úchylka“ v názvu? – „Nemyslel jsem tím žánr,“ vysvětluje autor, „ale myslel jsem to, že se v některých případech uchyluju od obecně sdílených názorů a mínění. Není to úchylka v nějakém smyslu smyslném. O to nejde, to se ani ode mě nedá očekávat. Ostatně jeden literární kritik si všiml, že jsem nikdy nepsal o intimitě, a ptal se mě na to. O tom píše každý, toto pole považuju za hluboce zorané, na mě to nikdy nenaléhalo.“
Část textů znají čtenáři i z rozhlasových vln
Fejetony byly psány pro Český rozhlas – rozhlasový magazín Zelný rynk, ostatní texty byly publikovány převážně v časopise Kontexty.
V nahrávce si můžete poslechnout větší část besedy, která nedávno proběhla v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Knížka zde byla uvedena za přítomnosti autora a řeč byla mj. o vztahu Pavla Švandy k Ferdinandu Peroutkovi, Josefu Šafaříkovi a Sigmundu Freudovi. Ale protože autor působil také jako filmový kritik, mluví také o svých preferencích na poli kinematografie.
Besedu moderoval Jiří Hanuš – profesor historie na Historickém ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, zakladatel brněnského Centra pro studium demokracie a kultury a člen redakční rady časopisu Kontexty.
O Pavlu Švandovi říká: „Je to pro mě maják, že je všechno na světě v pořádku. Když si přečtu povídku, esej nebo báseň Pavla Švandy, tak vím, že v tom rozkotaném, rozvášněném, emocionálním dnešním proměnlivém světě je tady něco, na co se můžu spolehnout. A nejenom něco: ten text, ale někdo, na koho se můžu spolehnout, přečíst si jeho názory, které zůstávají krásně stabilní. Hodí se říct slovo konzervativní, ale chápejte to v tom nejlepší slova smyslu. Pro mě číst Pavla Švandu je uklidněním v rozbouřeném světě.“
Související
-
Pavel Švanda: Otázka za tisíc granátů
„Kdy už to konečně skončí?“ ptáme se ode dne, kdy to začalo. Tak nějak se tázali i naši předci, když na ně dolehly epidemie a války. Ale koho se ptáme? Přece ne kalendáře?
-
Pavel Švanda: Hrstka dobrých úmyslů
Poslechněte si fejeton inspirovaný takzvaným suchým únorem, čte Vladimír Krátký.
-
Sociální sítě jsou zařízeny na to, aby předávaly pocity, ale na ty já moc nejsem, říká Pavel Švanda
Spisovatel Pavel Švanda slaví 85. narozeniny. Poslechněte si rozhovor, ale i jeho texty – fejeton, básně a krátké prozaické záznamy. Čte Vladimír Krátký.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...