Výzva při malování ornamentů? Vymyslet kompozici, která bude pasovat na konkrétní místo, říká Vladimír Šácha
Malba ornamentů patří k pokladům lidové tvorby na Slovácku. „Ornament byl pro mě od začátku symbolem domova,“ říká maléř a pedagog Vladimír Šácha.
Snahou Vladimíra Šáchy je předávat tuto tradici i mladším generacím. On sám si začal k ornamentu vytvářet vztah díky babičce už jako malý kluk. „Sice nebyla malérečkou, ale malovala si ornament pro sebe, pro radost. Viděl jsem, jak vzniká, jaké se tam používají motivy, a zůstal ve mně ten pocit, že ornament by se měl tvořit pro dobrý pocit.“
Čtěte také
Největší výzvou je pro něj v praxi vymyslet kompozici, která bude pasovat na konkrétní místo. „Malování ornamentů není jenom o tom, že vezmete štětec a potom děláte tu vymalovánku na zdi. Tomu předchází fáze vymýšlení – a to je právě ten kumšt umět ty motivy rozvrhnout, poskládat a umístit na plochu, kde se to maluje.“
Umělá inteligence a ornament
Jak k ornamentu v budoucnu přistoupí mladá generace? Bude se spoléhat na technologie? „Umělá inteligence ještě neumí úplně přesně ten ornament s pevnými pravidly a má se co učit. Nicméně dělá pokroky a do budoucna bude záležet na lidech, kteří si nechávají ornamenty malovat, zda dají přednost osobně vytvořenému ornamentu od konkrétního tvůrce anebo se spolehnou na umělou inteligenci. Nejvíc se bojím ztráty dovednosti člověka tohle vytvořit,“ říká smutně Šácha. Ten se kromě tradičních motivů snaží obnovovat také staré zapomenuté techniky jako malba do hliněného mazu, vykropování nebo vysypávání pískem.
Má každý maléř či malérečka svůj osobitý rukopis? Jaký je vlastně původ malovaného ornamentu na Slovácku? A jak vznikaly první symboly v černé kuchyni? A proč dosud nevyšla monografie o ornamentu? Poslechněte si záznam pořadu Apetýt s Vladimírem Šáchou.
Související
-
Maminka s dcerou oživují oblečení a doplňky – zdobí je folklorními výšivkami z Podluží
Moravská folklórní výšivka v hlavní roli dopoledního Apetýtu – to díky Karle Jurasové a Alexandře Pěčkové. Pečlivá ruční práce, co kus, to originál.
-
Vysypávané ornamenty z písku a mouky zdobí Šardice o hodech
Ženy z Šardic na Hodonínsku o víkendu po chodnících v obci sypaly ornamenty. Podle staré tradice používaly směs písku a mouky. Aby jim vítr obrazce nerozfoukal, kaž...
-
Malérečka z Pelhřimova našla inspiraci u slavného šperkaře Fabergého. Její vajíčka se třpytí zlatem
Malování kraslic není jen historickou tradicí, kterou je třeba dodržovat. Martina Malá z Pelhřimova spojila tradiční voskovou batiku s inspirací od slavného šperkaře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.