Vnášet židovskou kulturu do veřejného prostoru – to je cíl spolku Štetl, říká Eva Yildizová

9. únor 2023

Cílem Štetlu je podle Evy Yildizové vnášet erudovaným způsobem židovskou kulturu do veřejného prostoru. „Cítili jsme dlouhodobě, že to tady chybí, že se toho snaží chopit jiné organizace nebo festivaly, které ale neměly kontakt na židovskou obec,“ vysvětluje.

„Z toho důvodu jsme se rozhodli spolek založit, a to nejen pro veřejnost, ale taky pro naši mládež, která má zájem se vzdělávat přirozenějším způsobem – nejenom na obci, ale spíše v kulturních zařízeních.“

Vzhledem k tomu, že cílem spolku je upozornit na aktivity a témata židovské obce širokou veřejnost, spolupracuje Štetl od počátku s různými kulturními institucemi – Divadlo Husa na provázku, Paměť národa, vila Tugendhat, vila Löw-Beer a vila Stiassni. „Snažíme se, aby židovská kultura byla opět přirozenou součástí města Brna jako bývala v historii,“ říká Eva Yildizová.

„Nejenom že tvoříme vlastní program, ale na našich webových stránkách se snažíme upozorňovat i na aktivity jiných subjektů, které mají vztah k židovské tematice,“ upřesňuje dále předsedkyně spolku. „Lidé tam najdou odkazy na divadelní představení, koncerty kapel, mimobrněnské festivaly. Máme tam i základní terminologii židovství, aby se lidé zorientovali. Představujeme knížky a děláme besedy s autory, kteří zpracovávají židovskou tematiku.“

Spolek Štetl byl založen v roce 2021 ve spolupráci s Židovskou obcí Brno, která je jedním ze zřizovatelů tohoto centra židovské kultury. Předsedkyní spolku je Eva Yildizová, dalším z představitelů je brněnský rabín Štěpán Menaše Kliment, což dokládá blízkou vazbu spolku na židovskou obec.

O příběhu knihy

Jedním z důležitých projektů je Příběh knihy. Stejnojmenné divadelní představení v režii Hany Mikoláškové bylo uvedeno v premiéře na festivalu židovské kultury Štetl fest, jehož první ročník se v Brně uskutečnil loni v září. „Představili jsme 12 tisíc liturgických knih ze svozů z holokaustu, které vlastní Židovská obec Brno,“ vysvětluje Eva Yildizová. „Němci je systematicky schraňovali a archivovali a po válce ležely tyto liturgické knihy v Praze na Federaci židovských obcí. Částečně je některá muzea zpracovávala, ale toto je ten zbytek. Většina knížek je podepsaná nebo jsou tam věnování, fotografie, dětské kresby. V budoucnu bychom velice rádi vystopovali pozůstalé původních majitelů a knížky jim vrátili.“

Čtěte také

S první knížkou, jíž je věnováno představení Příběh knihy, se to už podařilo. Byla navrácena rodině Strachových, konkrétně vnučce brněnského rodáka Cornelia Stracha Angele Strachové do Anglie. Představení bývá uváděno ve vile Löw-Beer, ale kvůli opravě tamějších interiérů proběhne 7. března v Divadle Husa na provázku. Projekt Příběh knihy je řešen zejména Židovskou obcí Brno, která chce knihy nejen archivovat, katalogizovat je, ale i zjistit historickou stopu, vypátrat pozůstalé. „Je to dlouhodobý projekt, který je v začátku,“ doplňuje Yildizová. „Chceme o něm veřejně mluvit, protože taky sháníme finanční prostředky. Je sestaven speciální tým a my do toho vstupujeme s tím kulturním vztahem, snažíme se vytáhnout příběhy, udělat výstavu. Ta byla do prosince ve vile Löw-Beer, ale měla by se rozšířit a pokračovat do Lipska.“

Téma další Štetl festu: vlaky

Festival Štetl fest i díky tomuto představení zaujal širokou veřejnost i členy židovských obcí v České republice i v zahraničí. „Rozhodli jsme se jej proto rozšířit, letos bude už od čtvrtka 31. srpna do neděle 3. září. Hlavním tématem festivalu budou vlaky,“ pokračuje Yildizová. „Chceme napravit jedno opomenutí, že na 5. vlakovém nástupišti v Brně doteď není žádná pamětní deska ani památník vztahující se k transportům, které odtud odjížděly za 2. světové války. S magistrátem města Brna jsme se domluvili, že na 5. nástupiště umístíme památník všem odvezeným, z větší části zavražděným lidem – šlo o deset transportů a v každém z nich bylo kolem tisíce lidí. Na téma vlaků vznikne i výstava věnovaná nejen odvezeným a zavražděným, ale i těm, kteří se zachránili, uprchli včas a dostali se za svobodou.“

Výstava bude věnována těm, kteří museli z Brna odejít, ale i těm, kteří v současné době do Brna přicházejí – tedy uprchlíkům z Ukrajiny, kteří u nás hledají azyl. „Pro nás je velmi důležité, i pokud komunikujeme historická, problematická témata a tragédie, najít z toho vždycky cestu ven a nějakou naději,“ vypráví předsedkyně Štetlu. „Plno lidí přežilo, židovská kultura je stále živá, tradice pokračuje a ty rodiny dále fungují. Třeba jiným způsobem, než fungovaly před sto lety, ale i naše centrum židovské kultury a festival jim dává návod, jakým způsobem se k židovství přiblížit.“

Pozvání na akce

Centrum židovské kultury Štetl vás však zve i na řadu bezprostředně následujících pořadů. Například v neděli 12. února se v Divadle Husa na provázku uskuteční beseda o nové knížce. Jde o komiks Tak jsme tady, Mojžíši!!!, navazující na knížku Už tam budem, Mojžíši? Proběhne beseda se spisovatelkou Pavlínou Šulcovou a ilustrátorem Kakalíkem.

Štetl zve i na besedu s Janem Fingerlandem, který 25. února v 18.30 hodin uvede v brněnské vile Stiassni  svou knihu Hebrejky. Pro pořad byla záměrně zvolena sobota a bude mu předcházet povídání o tom, proč židé slaví šabat.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.