Vlků bude v Česku přibývat, musíme se tomu přizpůsobit, je přesvědčený Miroslav Kutal

25. duben 2023

Proč v některých oblastech vlci opakovaně napadají chovatelům stáda a jinde je soužití lidí a šelem bez problémů? To je jedna z otázek, které si klade mezinárodní projekt, jehož se účastní také Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně.

Vytvořit postupy a doporučení ke zvládání konfliktů mezi vlky a lidmi – to je hlavní cíl mezinárodního projektu LIFE WILD WOLF, na jehož řešení se za Českou republiku podílí Mendelova univerzita v Brně. Součástí je testování doporučených opatření. V některých zemích včetně Česka vzniknou i zásahové týmy, které budou potenciálně rizikové situace řešit.

Čtěte také

Tým vědců z Mendelovy univerzity v Brně má s monitorováním, managementem a ochranou vlků dlouholeté zkušenosti. Jeho člen Miroslav Kutal si troufá tvrdit, že přímá setkání lidí a vlků jsou navzdory jejich stoupajícímu počtu relativně vzácná a není pravděpodobné, že by člověka vlk napadal. Výjimkou mohou být jedinci, které se někdo snažil ochočit nebo odchovat v zajetí a tím změnil jejich přirozené instinkty. „Není žádoucí, aby vlci pozbyli své funkční ekologické role tím, že získají přílišnou důvěru k lidskému prostředí. A právě tomu by měl náš projekt předcházet,“ doplnil přírodovědec a zkušený ochranář.

Podle Miroslava Kutala, jednoho z řešitelů mezinárodního projektu sledujícího interakce lidí a vlků, jsou útoky vlků na stáda ovci nebo koz především chybou lidí. Tam, kde chovatelé svá zvířata dobře zabezpečí, bývají škody minimální. Je ale potřeba, aby ochranu zajistili všichni v dané oblasti. V nezabezpečených chovech si vlk totiž útoky natrénuje a pak snáz překoná překážky i tam, kde se chovatel snažil využít všechny možnosti k ochraně stáda.

Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?

Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související