Vlci mají v přírodě své místo, střílet je kvůli ochraně hospodářských zvířat nemá efekt, vyplývá ze studie
Střílení vlků nevede ke snížení napadení hospodářských zvířat a ztrát chovatelů ovcí a koz. Zjistil to tým odborníků z Mendelovy univerzity v Brně, Hnutí DUHA a Oviedo University ze Španělska. Některé studie z jiných zemí dokonce ukázaly, že intenzivní lov může mít kontraproduktivní účinek, protože dochází k narušení sociální struktury smeček a častějšímu napadání hospodářských zvířat zbylými členy.
Čtěte také
Kvůli odstřelení například rodičovského páru se do lovu zapojí mladí jedinci a ti potom častěji než zkušení vlci napadají ovce nebo kozy. „Pokud tedy lovíme náhodně jakékoliv vlky, kteří třeba ani nepůsobí škody, nemusí to mít žádný efekt. Hospodářská zvířata tvoří zhruba jen půl procenta složení potravy vlků. Ti se pořád převážně živí zvířaty z čeledi jelenovitých a divokými prasaty. To je také jeden z důvodů, proč lov vlků není efektivním řešením škod,“ vysvětlil v rozhovoru Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně.
A jak se tedy potom chovatelé mají bránit, aby jim vlci nedecimovali stáda? „Řešením by měla být nějaká funkčnější preventivní opatření a jejich podpora, aby si chovatelé mohli zabezpečit chovy a tím pádem se ten konflikt minimalizoval,“ vysvětluje Kutal a doporučuje pořídit pastevecké psy, instalovat ohradníky nebo signalizační zařízení.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Rozhodně je třeba počítat s tím, že vlkům se v naší krajině daří a bude jich přibývat. Ochránci přírody zjistili, že jich tady žije možná už ke dvěma stovkám a minimálně jedna smečka funguje v každých horách. Naposledy se vlci objevili na Vysočině, kde se usadili na Žďársku.
Jaká je vlastně role vlka v přírodě? A za jakých okolností by Miroslav Kutal souhlasil s odstřelem určitého jedince? Poslechněte si více v pořadu Host Dne na Moravě.
Související
-
Vlků bude v Česku přibývat, musíme se tomu přizpůsobit, je přesvědčený Miroslav Kutal
Proč v některých oblastech vlci opakovaně napadají chovatelům stáda a jinde je soužití lidí a šelem bez problémů? To je jedna z otázek, které si klade mezinárodní projekt.
-
Vlčí rodina funguje podobně jako lidská. Jednotlivá zvířata mají i různé povahové vlastnosti
Nenáviděný i obdivovaný, to je vlk obecný. Podle zákona je chráněným druhem, klasifikovaný jako kriticky ohrožený. V Jihočeském kraji žije na Šumavě a také Třeboňsku.
-
Vlků v přírodě přibývá. Máme se jich bát? Případy, kdy šelma napadne člověka, jsou extrémně vzácné
S velkými šelmami spojil svůj život Miroslav Kutal. Nejprve s kamarády organizoval vlčí hlídky. „Začínali jsme tou nejjednodušší metodou – sledovali jsme stopy,“ vzpomíná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.